3 saúdské jaderné ambice

Saúdská Arábie zřejmě vyvíjí balistické rakety, říkají experti po studiu satelitních snímků

, NOVÉ

Témata: , , ,

Saúdové zřejmě vyvíjejí balistické rakety schopné nést jaderné hlavice. Alespoň to usuzují američtí analytici, kteří zkoumali satelitní snímky saúdské vojenské základny. Poukazují na to důkazy z fotografií, sdělili tiskové agentuře AP. Saúdská Arábie přitom dlouhodobě kritizuje Írán a obviňuje jej z vlastnění jaderných zbraní.

Snímky pořídila v listopadu minulého roku americká společnost Planet Labs a zkoumali je experti z Middleburského institutu mezinárodních studií v kalifornském Monterey. Fotografie podle odborníků odhalily vojenskou základnu poblíž města Duádmí, vzdáleného asi 230 kilometrů od hlavního města Rijádu. Základna má obsahovat zařízení dostatečně velká pro vývoj balistických raket. Na jedné z fotografií má být vidět konstrukce používaná při testech raketových motorů. 

Podle experta Jeffreyho Lewise z Middleburského institutu jsou větší investice do vývoje raket často spojené se zájmem o nukleární zbraně. „Trochu bych se bál, že podceňujeme saúdské ambice,“ nechal se slyšet. Ke stejnému závěru jako on dospěl i Michael Elleman z Mezinárodního institutu strategických studií ve Washingtonu. 

Saúdské úřady se k záležitosti dosud nevyjádřily. 

Mohamed bin Salmán, korunní princ Saúdské Arábie, loni prohlásil, že království se nebude zdráhat vyrobit jaderné zbraně, jestliže k téhle možnosti sáhne i Írán. Saúdové jsou společně se Spojenými státy a Izraelem nejostřejšími kritiky íránského balistického programu. Agentura AP také upozornila, že nejnovější zpráva o vývoji saúdských raket by mohla poškodit vztahy království s USA, které negativně ovlivnila též nedávná vražda novináře Džamála Chášukdžího, přispěvatele New York Times.

Čtěte také: Útěk ze středověku. O ochranu před svou rodinou požádala další mladá Saúdka

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.