1 nařčení z diskriminace

Pekárna nemusí platit pokutu za odmítnutí dortu s nápisem „Podpořte sňatky gayů“

NOVÉ

Témata: , ,

Britský nejvyšší soud ve středu rozhodl ve prospěch severoirské pekárny vedené jednou křesťanskou rodinou, která kvůli svému náboženskému přesvědčení odmítla upéct dort s polevou se sloganem na podporu sňatků homosexuálů. Soud nižší instance podnik v roce 2015 uznal vinným z diskriminace a nařídil mu vyplatit odškodnění ve výši 500 liber (téměř 15.000 korun).

Nejvyšší soud podle agentury Reuters konstatoval, že je "hluboce ponižující a urážlivé pro lidskou důstojnost odmítnout někomu službu kvůli jeho rase, pohlaví, sexuální orientaci nebo vyznávaným hodnotám". Dodal ale, že to nebyl případ pekárny z Belfastu. Ta se podle nejvyššího soudu vymezila jen vůči sloganu samému, a ne vůči osobě objednavatele, a proto nešlo o diskriminaci.

Dort s nápisem "Podpořte sňatky gayů" si podle britského deníku The Guardian v roce 2014 objednal gay Gareth Lee, který podporuje kampaň za legalizaci svazků osob stejného pohlaví.

Soud ve svém verdiktu připomněl také článek 10 evropské úmluvy o lidských právech, který pojednává o svobodě projevu a který podle nejvyšší britské soudní instance přiznává právo "nevyjadřovat názor, který člověk nezastává".

Lee po vyhlášení rozsudku uvedl, že zvažuje další kroky, včetně stížnosti k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Jeden z předních britských bojovníků za práva homosexuálů verdikt naopak ocenil jako vítězství svobody slova. Dodal ale, že s postojem majitelů pekařství vůči sňatkům homosexuálů hluboce nesouhlasí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Homosexuálové budou vládnoucí třída, kázal kněz Piťha. Sklidil kritiku

Berňák slídil u stovky novomanželů. Nejde o kobercový nálet, hájí kroky finanční správa


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.