Pekárna nemusí platit pokutu za odmítnutí dortu s nápisem „Podpořte sňatky gayů“

Pekárna nemusí platit pokutu za odmítnutí dortu s nápisem „Podpořte sňatky gayů“NOVÉ
Svět

nařčení z diskriminace

Britský nejvyšší soud ve středu rozhodl ve prospěch severoirské pekárny vedené jednou křesťanskou rodinou, která kvůli svému náboženskému přesvědčení odmítla upéct dort s polevou se sloganem na podporu sňatků homosexuálů. Soud nižší instance podnik v roce 2015 uznal vinným z diskriminace a nařídil mu vyplatit odškodnění ve výši 500 liber (téměř 15.000 korun).

Nejvyšší soud podle agentury Reuters konstatoval, že je "hluboce ponižující a urážlivé pro lidskou důstojnost odmítnout někomu službu kvůli jeho rase, pohlaví, sexuální orientaci nebo vyznávaným hodnotám". Dodal ale, že to nebyl případ pekárny z Belfastu. Ta se podle nejvyššího soudu vymezila jen vůči sloganu samému, a ne vůči osobě objednavatele, a proto nešlo o diskriminaci.

Dort s nápisem "Podpořte sňatky gayů" si podle britského deníku The Guardian v roce 2014 objednal gay Gareth Lee, který podporuje kampaň za legalizaci svazků osob stejného pohlaví.

Soud ve svém verdiktu připomněl také článek 10 evropské úmluvy o lidských právech, který pojednává o svobodě projevu a který podle nejvyšší britské soudní instance přiznává právo "nevyjadřovat názor, který člověk nezastává".

Lee po vyhlášení rozsudku uvedl, že zvažuje další kroky, včetně stížnosti k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Jeden z předních britských bojovníků za práva homosexuálů verdikt naopak ocenil jako vítězství svobody slova. Dodal ale, že s postojem majitelů pekařství vůči sňatkům homosexuálů hluboce nesouhlasí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Homosexuálové budou vládnoucí třída, kázal kněz Piťha. Sklidil kritiku

Berňák slídil u stovky novomanželů. Nejde o kobercový nálet, hájí kroky finanční správa

Související články