Británie se potýká s náporem „australské chřipky“. České úřady obavy mírní

Australská chřipka

Británie se potýká s náporem „australské chřipky“. České úřady obavy mírníNOVÉ 1
Svět
  • red, jhr
Sdílet:

Ve Velké Británii se v posledním týdnu téměř ztrojnásobil počet lidí hospitalizovaných se symptomy chřipky označované jako australská. Podle vládní agentury Public Health England stoupl počet nakažených z 1280 na 3750. Čtyřiadvacet Britů na následky onemocnění minulý týden zemřelo, informuje deník Telegraph. Tuzemský Státní zdravotnický ústav ministerstva zdravotnictví ve vydané zprávě existenci možné hrozby chřipky importované z Austrálie potvrzuje, současně však uvádí, že její šíření není prozatím mimo hodnoty.

Onemocnění sužující britské ostrovy je projevem podtypu viru A/H3N2. Název „australská chřipka“ mu byl dán proto, že do Evropy přišel z Austrálie, která si letos v létě prošla nejhorší chřipkovou krizí za posledních 20 let. Onemocnění se tehdy prokazatelně projevilo u 217 tisíc Australanů.

Český Státní zdravotnický ústav v pátek vzhledem ke vzrůstajícímu zájmu vydal k případu australské chřipky komentář. Přiznává, že Austrálii zasáhl nejhorší výskyt chřipky od roku 2009, současně však dodává, že bylo možné pozorovat značné rozdíly mezi západním a východním regionem země, přičemž na západě byla nemocnost dokonce nižší, než jsou obvyklé hodnoty.

Počet hospitalizovaných i úmrtí byl podle ústavu vyšší, nevymykal se však dlouhodobému průměru. Průběh infekcí podle vyjádření ústavu rovněž nebyl závažnější. Jeho náhled na situaci v Evropě také žádné větší obavy nepřipouští. „Současná situace v Evropě naznačuje počínající epidemie v některých státech, publikovaná data jsou zatím porovnatelná s předchozími epidemickými sezónami,“ napsala ve zprávě Martina Havlíčková, vedoucí národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková virová respirační onemocnění.

Kritičtější průběh mělo onemocnění podle Havlíčkové téměř výhradně jen u starších osob, „což je pro chřipku a zejména subtyp A/H3N2 charakteristické“. Telegraph poukazuje na fakt, že i když je v současné době očkování nejlepším prostředkem prevence proti chřipce, u lidí vyššího věku má jen velmi malou účinnost. U dětí zafungovala vakcína podle loňských údajů ve dvou třetinách případů a u dospělých ve 40 % případů. 

Doktor Richard Pebody z Public Health England popisuje symptomy tzv. australské chřipky a subtypu A/H3N2 jako následující: náhlé horečky přesahující 38 stupňů Celsia, bolesti po celém těle, pocit únavy nebo vyčerpání, suchý kašel, bolesti břicha nebo průjem, bolest v krku, nevolnost, bolesti hlavy, ztráta chuti k jídlu, potíže se spánkem.

Čtěte také: Ptačí chřipka se přenesla i do jihočeského komerčního chovu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články