1 Australská chřipka

Británie se potýká s náporem „australské chřipky“. České úřady obavy mírní

NOVÉ

Témata: , , ,

Ve Velké Británii se v posledním týdnu téměř ztrojnásobil počet lidí hospitalizovaných se symptomy chřipky označované jako australská. Podle vládní agentury Public Health England stoupl počet nakažených z 1280 na 3750. Čtyřiadvacet Britů na následky onemocnění minulý týden zemřelo, informuje deník Telegraph. Tuzemský Státní zdravotnický ústav ministerstva zdravotnictví ve vydané zprávě existenci možné hrozby chřipky importované z Austrálie potvrzuje, současně však uvádí, že její šíření není prozatím mimo hodnoty.

Onemocnění sužující britské ostrovy je projevem podtypu viru A/H3N2. Název „australská chřipka“ mu byl dán proto, že do Evropy přišel z Austrálie, která si letos v létě prošla nejhorší chřipkovou krizí za posledních 20 let. Onemocnění se tehdy prokazatelně projevilo u 217 tisíc Australanů.

Český Státní zdravotnický ústav v pátek vzhledem ke vzrůstajícímu zájmu vydal k případu australské chřipky komentář. Přiznává, že Austrálii zasáhl nejhorší výskyt chřipky od roku 2009, současně však dodává, že bylo možné pozorovat značné rozdíly mezi západním a východním regionem země, přičemž na západě byla nemocnost dokonce nižší, než jsou obvyklé hodnoty.

Počet hospitalizovaných i úmrtí byl podle ústavu vyšší, nevymykal se však dlouhodobému průměru. Průběh infekcí podle vyjádření ústavu rovněž nebyl závažnější. Jeho náhled na situaci v Evropě také žádné větší obavy nepřipouští. „Současná situace v Evropě naznačuje počínající epidemie v některých státech, publikovaná data jsou zatím porovnatelná s předchozími epidemickými sezónami,“ napsala ve zprávě Martina Havlíčková, vedoucí národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková virová respirační onemocnění.

Kritičtější průběh mělo onemocnění podle Havlíčkové téměř výhradně jen u starších osob, „což je pro chřipku a zejména subtyp A/H3N2 charakteristické“. Telegraph poukazuje na fakt, že i když je v současné době očkování nejlepším prostředkem prevence proti chřipce, u lidí vyššího věku má jen velmi malou účinnost. U dětí zafungovala vakcína podle loňských údajů ve dvou třetinách případů a u dospělých ve 40 % případů. 

Doktor Richard Pebody z Public Health England popisuje symptomy tzv. australské chřipky a subtypu A/H3N2 jako následující: náhlé horečky přesahující 38 stupňů Celsia, bolesti po celém těle, pocit únavy nebo vyčerpání, suchý kašel, bolesti břicha nebo průjem, bolest v krku, nevolnost, bolesti hlavy, ztráta chuti k jídlu, potíže se spánkem.

Čtěte také: Ptačí chřipka se přenesla i do jihočeského komerčního chovu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.