2 Požár ikonické památky

VIDEO: Lidé se u hořící katedrály modlili a zpívali Ave Maria

, VIDEO UVNITŘ

Témata: , , ,

Včerejší požár slavné francouzské katedrály Notre-Dame v centru Paříže měl obrovský zásah na sociálních sítích. Velkou odezvu vyvolalo dojemné video, na kterém lidé zpívají píseň Ave Maria, zatímco z ikonické památky šlehaly plameny.

Kolem katedrály se během požáru shromáždil nemalý dav lidí. Někteří v tichosti sledovali snahu hasičů dostat oheň pod kontrolou, jiní se zase podle francouzských médií neubránili slzám. Lidé poblíž katedrály opakovaně zpívali klasickou katolickou píseň Ave Maria (Zdrávas Maria), což zachytil i jeden ze svědků na videu.

Dojemná momentka, kterou autor následně sdílel na Facebooku, se dočkala velké pozornosti – k úternímu dopoledni zhlédlo video přes dva miliony lidí, dočkalo se také téměř 50 tisíci sdílení. Stejné video se také rychle šíří i na Twitteru.

Neméně velký zásah měl také příspěvek facebookové stránky 360 VISIO. Ta zveřejnila interaktivní virtuální 3D prohlídku dnes již neexistujícího stavu interiéru katedrály Notre-Dame před vypuknutím požáru. Příspěvek, který rovněž můžete zhlédnout níže, se dočkal přes 1,8 milionů sdílení.

Požár vypukl v pondělí okolo 18:50. Zhruba po pěti hodinách francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil, že to nejhorší se podařilo odvrátit. Při požáru byli lehce zraněni tři lidé, z toho dva policisté a jeden hasič.

Škody na devět století staré památce jsou značné. Generální vikář pařížské arcidiecéze Philippe Marsset, který směl dovnitř kostela v noci nahlédnout, popsal, že prostor vypadá jako po bombardování „Je to 850 let, co byl tento chrám vystavěn, přečkal války, přečkal bombardování, přečkal všechno,“ citovala šokovaného katolického hodnostáře agentura AFP.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Notre-Dame už nehoří, hledá se příčina i peníze na obnovu

VIDEO: Požár Notre-Dame je pod kontrolou, katedrála přišla o střechu i věžičku

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.