Koupání s kontaktními čočkami? Hrozí až oslepnutí

Rady pro koupání

Koupání s kontaktními čočkami? Hrozí až oslepnutíNové 1
Domov
Sdílet:

Uživatelé kontaktních čoček by měli před letním koupáním zpozornět. Pro čočky jsou totiž nevhodné přírodní i chemicky ošetřené vody. V extrémním případě hrozí kvůli znečištěné vodě až oslepnutí, pokud se lidé s čočkami do vody vydají. A když už do vody uživatel kontaktních čoček vejde, musí dbát na vypláchnutí očí čistou vodou, borovou vodou nebo očními kapkami, radí Jana Mikšovská z Oční kliniky DuoVize v Praze.

„Obecně jsou pro čočky naprosto nevhodné nejen přírodní vody, ale dokonce i ty chemicky ošetřené. Ve vodách totiž přežívají bakterie, viry, chlamydie nebo plísně, přičemž například chlamydiové oční záněty vznikají i týdny až měsíce po pobytu ve vodě. Způsobují závažný zánět rohovky spojený s velkými bolestmi, světloplachostí, začervenáním a slzením očí. V kritických případech může způsobit i oslepnutí,“ uvedla Jana Mikšovská s tím, že toxické látky obsažené v sinicích mohou vyvolávat alergické projevy na kůži a zároveň alergický zánět očí. Ten  se projevuje svěděním a pálením očí, někdy i zarudnutím očí se zvýšenou sekrecí.

Koupání a plavání v takto znečištěné vodě je rizikové zejména kvůli zánětům spojivky, v horším případě i zánětům rohovky, jejichž léčba bývá komplikovaná a dlouhodobá, dodala lékařka. „Pozánětlivá jizva pak může na rohovce způsobit trvalé snížení zrakové ostrosti. V ohrožení jsou oči, které mají poškozenou, nebo nekvalitní povrchní část rohovky – epitel. Jsou to zejména oči lidí léčících se s chronickými záněty spojivek či víček, nebo oči lidí, kteří nosí kontaktní čočky. Pokud už se vám stane, že do vody vejdete v čočkách, aniž byste si to uvědomili, je důležité dodržovat zásady první pomoc,“ uvedla. Tou je vypláchnutí oči čistou vodou, lépe borovou vodou nebo speciálními dezinfekčními očními kapkami. „Pokud nejsou přítomny další oční potíže, zmíněné výše, není nutná další léčba. Ale v případě přetrvávajících potíží je vždy vhodné navštívit očního lékaře k vyloučení poškození rohovky,“ řekla Mikšovská.

Dále čtěte: Koupání na vlastní nebezpečí? Cedule na stromě moc velkou právní váhu nemá
 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články