1 poslední rozloučení s hercem

Znali jsme se od základní školy, vzpomínal Zdeněk Svěrák na Bořivoje Pence

, NOVÉ

Témata: , , ,

Dlouhotrvající potlesk a slzy v pondělí v Malé obřadní síni strašnického krematoria provázely poslední rozloučení s hercem Bořivojem Pencem. Člen Divadla Járy Cimrmana zemřel v pražské nemocnici 26. června ve věku 82 let. Ještě nedlouho před svou smrtí se Penc objevil jako král v jedné z nejslavnějších cimrmanovských her Dlouhý, Široký a Krátkozraký.

Herec a spoluzakladatel Divadla Járy Cimrmana Zdeněk Svěrák ve smutečním projevu připomněl, že se s Pencem znali už od základní školy. S odkazem na inscenaci Hospoda na mýtince Svěrák uvedl, že se Penc narodil „jako hrabě Nikolič do chudých poměrů“, a proto hrál na „varhany chudých“ harmoniku, přestože mohl být vynikajícím klavíristou. Principál Divadla Járy Cimrmana Svěrák také řekl, že Penc byl rozený pesimista, přesvědčený o tom, že vše dopadne špatně. „Byl to dobrý život, nedopadlo to tak špatně,“ uvedl na Pencovu adresu Svěrák.

Na závěr smutečního obřadu zazněly skladby Valčík na rozloučenou, Alžbětinská serenáda a Ave Maria. Vedle Svěráka se s Pencem přišli rozloučit Miloň Čepelka a další členové Divadla Járy Cimrmana. Mezi smutečními hosty byli také herci Miroslav Táborský a Vojta Kotek nebo hudebník Jaroslav Uhlíř.

Bořivoj Penc se narodil 19. ledna 1936. Byl vystudovaný nástrojař, se Zdeňkem Svěrákem se znali od základní školy. Počátkem 80. let ho oslovil ke spolupráci u Cimrmanů. V jednom z rozhovorů Penc vzpomínal, že v začátcích měl obrovskou trému. První představení Němý Bobeš bylo podle něj „na infarkt“. Diváci ho znají také jako doktora Vypicha ze Záskoku, Jana Husa z Českého nebe nebo Hynka z Blaníku.

Vedle divadla hrál i ve filmu, první z těch, ve kterých se objevil, byla Nejistá sezona, který autorská dvojice Zdeněk Svěrák – Ladislav Smoljak natočila na sklonku komunistického režimu a ve kterém s humorem, satirickou příchutí i s nádechem nostalgie líčí peripetie malého divadelního souboru s nadřízenými orgány. Penc se dále objevil ve filmech Pražákům, těm je hej, Obecná škola, Lotrando a Zubejda, Vratné lahve nebo Tři bratři. Hrál také v televizních seriálech Bylo nás pět nebo Případy detektivní kanceláře Ostrozrak.

Podobně jako v případě úmrtí Ladislava Smoljaka v roce 2010 budou muset Pencovy role přeobsadit. V červenci a srpnu jsou v Divadle Járy Cimrmana divadelní prázdniny.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Zemřel člen Divadla Járy Cimrmana Bořivoj Penc

Z nového čísla Nakonec zvýší daně. Babišovi došly zdroje, přesto občanům dál slibuje miliardy

Echo týdne: Trump, Petříček a sníh ● Komentář: Vysoké mzdy zastavily průmysl ● Svět: Pekelný festival v Karibiku ● Recenze: Z časů, kdy to měli rádi horké

Rozpadají se nám těla i duše Neumíme lidi vracet do života, říká Pavel Kolář
Zelená školačka Kdo podnítil mezinárodní hnutí záškoláků?
,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.