1 poslední rozloučení s hercem

Znali jsme se od základní školy, vzpomínal Zdeněk Svěrák na Bořivoje Pence

, NOVÉ

Témata: , , ,

Dlouhotrvající potlesk a slzy v pondělí v Malé obřadní síni strašnického krematoria provázely poslední rozloučení s hercem Bořivojem Pencem. Člen Divadla Járy Cimrmana zemřel v pražské nemocnici 26. června ve věku 82 let. Ještě nedlouho před svou smrtí se Penc objevil jako král v jedné z nejslavnějších cimrmanovských her Dlouhý, Široký a Krátkozraký.

Herec a spoluzakladatel Divadla Járy Cimrmana Zdeněk Svěrák ve smutečním projevu připomněl, že se s Pencem znali už od základní školy. S odkazem na inscenaci Hospoda na mýtince Svěrák uvedl, že se Penc narodil „jako hrabě Nikolič do chudých poměrů“, a proto hrál na „varhany chudých“ harmoniku, přestože mohl být vynikajícím klavíristou. Principál Divadla Járy Cimrmana Svěrák také řekl, že Penc byl rozený pesimista, přesvědčený o tom, že vše dopadne špatně. „Byl to dobrý život, nedopadlo to tak špatně,“ uvedl na Pencovu adresu Svěrák.

Na závěr smutečního obřadu zazněly skladby Valčík na rozloučenou, Alžbětinská serenáda a Ave Maria. Vedle Svěráka se s Pencem přišli rozloučit Miloň Čepelka a další členové Divadla Járy Cimrmana. Mezi smutečními hosty byli také herci Miroslav Táborský a Vojta Kotek nebo hudebník Jaroslav Uhlíř.

Bořivoj Penc se narodil 19. ledna 1936. Byl vystudovaný nástrojař, se Zdeňkem Svěrákem se znali od základní školy. Počátkem 80. let ho oslovil ke spolupráci u Cimrmanů. V jednom z rozhovorů Penc vzpomínal, že v začátcích měl obrovskou trému. První představení Němý Bobeš bylo podle něj „na infarkt“. Diváci ho znají také jako doktora Vypicha ze Záskoku, Jana Husa z Českého nebe nebo Hynka z Blaníku.

Vedle divadla hrál i ve filmu, první z těch, ve kterých se objevil, byla Nejistá sezona, který autorská dvojice Zdeněk Svěrák – Ladislav Smoljak natočila na sklonku komunistického režimu a ve kterém s humorem, satirickou příchutí i s nádechem nostalgie líčí peripetie malého divadelního souboru s nadřízenými orgány. Penc se dále objevil ve filmech Pražákům, těm je hej, Obecná škola, Lotrando a Zubejda, Vratné lahve nebo Tři bratři. Hrál také v televizních seriálech Bylo nás pět nebo Případy detektivní kanceláře Ostrozrak.

Podobně jako v případě úmrtí Ladislava Smoljaka v roce 2010 budou muset Pencovy role přeobsadit. V červenci a srpnu jsou v Divadle Járy Cimrmana divadelní prázdniny.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Zemřel člen Divadla Járy Cimrmana Bořivoj Penc

Z nového čísla Babiš – všechno je podle plánu. Jak vidí svět bývalý nomenklaturní kádr Vasil Mohorita

Echo týdne: Člověk natáčející ● Komentář: Bez digitální paměti žilo by se lépe ● Svět: Londonistán ● Salon: Když přicházejí děti revoluce

Model Agrofert před likvidací Babiš s Tomanem chtějí zachránit dotace pro své firmy
Zachránce filmu? Zabiják kin? Dravá americká společnost Netflix mění kinematografii
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.