Průlom v oblasti šetrné rezidenční výstavby: Botanica K (1,2)

Průlom v oblasti šetrné rezidenční výstavby: Botanica K (1,2)
Skanska Foto:

Foto: Skanska

4
INZERCE
  • Komerční sdělení
Sdílet:

Bytový dům Botanica K (1,2) s certifikací BREEAM je vůbec první rezidenční projekt na českém trhu, který získal finální certifikát BREEAM v segmentu rezidenčních budov, a to na úrovni Excellent. BREEAM (Buildings Research Establishment Environmental Assessment Method) je původně britská a nyní mezinárodně uznávaná certifikace, která posuzuje budovu z hlediska udržitelného rozvoje, tedy nejen z pohledu environmentálního, ale i sociálního a ekonomického. Certifikace probíhá v různých fázích přípravy i samotné realizace projektu a hodnotí způsob řízení stavby, úspory energie, hospodaření s vodou, požadavky na kvalitu vnitřního prostředí (zdraví a tepelné pohody), znečištění okolí vlivem provozu budovy, dopravy uživatelů do budovy, použití stavebních materiálů, nakládání s odpady a mnoho dalšího. Po dokončení stavby proběhne kontrola a teprve po ní se vydává certifikát. 

„Skanska je průkopnicí developmentu certifikovaných kancelářských budov v České republice. Chceme trvale udržitelné stavění přenést také do rezidenčního developmentu a pilotním projektem byla právě Botanica K (1,2). Jsme první, kdo svůj rezidenční developerský projekt úspěšně certifikoval. Celý proces byl velmi náročný, protože kladl vysoké nároky nejen na nás, ale také na naše dodavatele. Za úspěchem stojí naše vize, pevné přesvědčení projektového týmu a vstřícnost všech našich partnerů,“ řekl Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality. 

„Během přípravy a realizace projektu Botanica K (1,2) jsme využili znalosti a zkušenosti z předcházející práce při výstavbě certifikovaných budov. Právě efektivní způsob sdílení a předávání nejen znalostí, ale i konkrétních požadavků všem zúčastněným stranám, je velmi důležitou součástí procesu certifikace. Díky úzké interní spolupráci a spolupráci s celým dodavatelským řetězcem i osobami odpovědnými za certifikaci, se nám podařilo získat certifikát, a především i nové zkušenosti do dalších stavebních projektů,“ říká Henrik Davidsson, ředitel úseku Operational Efficiency, Skanska a.s.

Zkušenosti Skanska z projektu Botanica K (1,2) budou využity i při realizaci dalších projektů ekologických budov v České republice. O certifikát BREEAM Very Good se bude ucházet například projekt Čertův vršek z dílny Skanska Reality, kde budou využity solární panely pro ohřev TUV, systém hospodaření s šedými a dešťovými vodami, rekuperace, okna s nízkým parapetem, externí stínění, sprcha pro mytí kol, kočárků či sprchování psů, kolárna s kočárkárnou.

https://reality.skanska.cz/projekty-a-byty/rezidence-certuv-vrsek

Prvním rezidenčním domem v Česku, ve kterém byl úspěšně zprovozněn systém na využití šedých vod, byl bytový dům Botanica K 3,4. Jeho obyvatelé mohou být spokojeni. Za půl roku se jim podařilo ušetřit 550 m3 pitné vody. Výsledky průzkumu spokojenosti obyvatel domu navíc ukázaly, že více než tři čtvrtiny respondentů považují systém využívání šedé vody za velmi pozitivní či vyhovující.

Nadměrný odběr vody, nedostatek srážek i nevhodné hospodaření s půdou způsobují stále větší nedostatek vody v Česku. Světová zdravotnická organizace předpovídá, že v roce 2025 bude polovina světové populace postižena nedostatkem pitné vody. Skanska Reality proto již nyní myslí na budoucnost a na způsob, jak v oblasti rezidenčního bydlení vodu šetrněji využívat. Jako první developer v Česku postavila bytový dům, ve kterém nahradila pitnou vodu za tzv. šedou vodu, a to tam, kde to dává ekonomický i ekologický smysl – u splachování toalet.

 „V nainstalované technologii ve sklepě domu se shromažďuje voda z umyvadel, van a sprch, přečisťuje se, dezinfikuje a vrací zpět do oběhu právě pro účel splachování toalet. Díky mechanickému, biologickému a chemickému čištění dosahuje přečištěná voda vysoké kvality,“ říká Petr Dušta, senior manažer projektu Botanica K. „Protože se nám recyklace šedé vody osvědčila, připravujeme i další projekty s tímto řešením. Systém se navíc snažíme neustále zdokonalovat. Spolupracujeme například s Vysokou školou chemicko – technologickou,“ dodává Eva Neudertová, specialistka na zelená řešení.

Od zprovoznění systému využívání šedé vody ušetřily domácnosti bytového domu Botanica K 3,4 za šest měsíců téměř 50 tisíc korun (při stávající ceně vody v Praze 87 Kč za m³).

Hlavní přínosy certifikace BREEAM k udržitelnému rozvoji na projektu Botanica K (1,2): 

Ekonomické: 
Úspora provozních nákladů: nižší poplatky za spotřebu vody a energií

Ekologické: 
- 97,5 % stavebního odpadu bylo recyklováno a neskončilo na skládce  
- 40% úspora pitné vody díky recyklaci šedé vody a instalaci úsporných armatur 
- 28% úspora energie díky nízkoenergetickému standardu: důkladně zateplený obvodový plášť budovy, kvalitní okna a solární termické kolektory pro předehřev teplé vody, osvětlení ve společných prostorech domu je vybaveno energeticky úsporným LED zdrojem
- Proveden výpočet vlivu stavby na životní prostředí během celého jejího životního cyklu (LCA – Life Cycle Assessment) a kalkulace nákladů během celého životního cyklu pro období 40 a 60 let (LCC (Life Cycle Costing

Společenské: 
- Parkové úpravy – výstavba přilehlého parku s dětským hřištěm a centrálním náměstíčkem
- Optimální vnitřní dispozice.

Ekologické aspekty projektu Botanica K (1,2):

- Výpočet uhlíkové stopy
V rámci přípravy byla pro bytový dům Botanica K (1,2) provedena kalkulace předběžné uhlíkové stopy, která byla po dokončení výstavby porovnána s finální uhlíkovou stopou. Celkové zabudované emise projektu činí 3 684 t CO2e. (Na zabudované uhlíkové emise ve stavebních materiálech a dopravě materiálu připadlo 2 813,4 t CO2e, respektive 46,9 t CO2e, na emise ze staveniště 824 t CO2e, z toho na přepravu pracovníků 173,9 t CO2e.) 
Data, potřebná k výpočtu uhlíkové stopy – transport zabudovaných materiálů a přeprava pracovníků, byla předávána pravidelně subdodavateli v rámci požadavků na odpovědnou výstavbu. Emise CO2 byly zkalkulovány i za spotřebu elektrické energie, která byla v průběhu stavby monitorována stejně jako spotřeba vody.

Ekologicky odpovědné materiály
Veškeré dřevo použité během výstavby i dřevo zabudované pochází z legálního hospodaření a těžby. Pro výběr zabudovaných materiálů byla aplikována politika odpovědně získávaných materiálů, tedy byly voleny přednostně ty materiály, které pro svůj proces výroby deklarují odpovědný postup (certifikovaný EMS, ISO 14001). 
Materiály používané pro lepení, těsnění, nátěry, podlahové krytiny nebo jiné dřevěné prvky byly kontrolovány z hlediska emisí a obsahu těkavých organických látek. 
Po dokončení výstavby, před předáním bytů bylo provedeno měření formaldehydu a celkové koncentrace těkavých organických látek. Výsledek měření v referenčních místech ukázal, že naměřené hodnoty byly pro formaldehyd max. 17,4 (μg/m3) a pro TVOC max. 283 (μg/m3). Tyto hodnoty plní limity dané certifikací BREEAM.
Sdílet:

Hlavní zprávy

Jako bychom se všichni nastěhovali do letištní haly. Charles Taylor o ztrátě kořenů

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz