1 Kauza Sergej Skripal

Skripalovi jsou naživu. O kontakt s Ruskem nestojí, řekl britský diplomat

, NOVÉ

Témata: , , ,

Sergej a Julija Skripalovi jsou živi, nacházejí se na bezpečném místě v Británii, ale o kontakt s ruskými úřady nestojí. Agentuře Interfax to řekl britský velvyslanec v Moskvě Laurie Bristow. Reagoval tak na informace ruského a britského tisku, že zdravotní stav bývalého agenta ruské rozvědky se zhoršil. Ruské velvyslanectví v Londýně dokonce nedávno naznačilo, že Skripal by mohl být po smrti.

Skripal a jeho dcera se loni na jaře v jihoanglickém Salisbury stali terčem útoku armádním jedem, který podle britských vyšetřovatelů spáchali agenti ruské vojenské rozvědky. Skripalovi útok přežili, informace o jejich zdravotním stavu a kontaktech s okolním světem jsou ale kusé.

„Mohu potvrdit, že jsou naživu,“ řekl Bristow ruské agentuře, o jejich zdravotním stavu se ale nezmínil. Britské úřady jim podle něj předaly žádost ruského velvyslanectví v Londýně o kontakt, ale Skripalovi o něj nestojí. „Není obtížné pochopit, proč se nechtějí se zástupci ruských úřadů sejít. Je to jejich volba,“ konstatoval britský diplomat.

Bristow prohlásil, že Spojené království nemá zájem o spolupráci s Ruskem při vyšetřování útoku na Skripalovy. „Víme, kdo jsou pachatelé, víme, že ruská vláda to ví také. Chce-li nám Rusko předat informace o svém podílu na útoku, přivítáme to. Společně ale nic vyšetřovat nebudeme,“ řekl diplomat a dodal, že Londýn má o případu daleko víc informací, než se objevilo v tisku.

Rusko jakýkoli podíl na chemickém útoku v Salisbury popírá. Skripalova devadesátiletá matka Jelena Skripalová minulý týden požádala ruskou policii, aby jejího syna a vnučku Juliji vyhlásila za nezvěstné. Poslední zprávy o nich má z loňského června, kdy s nimi telefonicky hovořila Julijina sestřenice Viktorija. O reakci ruských úřadů zatím ruská média neinformovala.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Otevírá se cesta k odložení brexitu. Mayová míří za poslanci

Třetí agent z případu Skripal, který navštívil Prahu, byl Denis Sergejev, tvrdí Bellingcat

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.