V Číně pracuje až 100 tisíc cenzorů
ČÍNA
Čína podle německého ministerstva zahraničí buduje autoritářský stát s částečně totalitárními strukturami. Stav lidských práv menšin v zemi se dramaticky zhoršil, Peking postupuje nekompromisně proti jakékoliv opozici a provozuje převýchovné tábory, konstatuje také důvěrná zpráva německé diplomacie, o níž informují list Süddeutsche Zeitung a rozhlasové a televizní stanice NDR a WDR.
Podle dokumentu z 22. prosince loňského roku je hlavním cílem komunistické vlády udržení moci a vnitřní stability. Nekompromisně proto postupuje proti komukoliv, koho považuje za ohrožení těchto priorit, ať už to jsou režimu kritičtí spisovatelé, blogeři nebo aktivisté za lidská a občanská práva. Jakýkoliv politický dialog, a to i s umírněnými silami, čínské vedení odmítá.
"Podle odhadů je v zemi 75 000 až 100 000 lidí, kteří se živí jako cenzoři," stojí dále ve zprávě, podle níž sílí potlačování nepohodlných názorů i elektronické sledování.
Jako dramaticky horší hodnotí německá diplomacie situaci menšin, a to zejména těch muslimských. Řeč je o převýchovných táborech pro Ujgury, v nichž je zřejmě přes milion osob. "Z internačních táborů přicházejí zprávy o zneužívání, sexuálním násilí a případech úmrtí," stojí také ve zprávě.
Muslimská menšina je v táborech podle dokumentu, který se v této pasáži odvolává na očité svědky, podrobena převýchovným metodám připomínajícím vymývání mozku, vynucené sebekritice, popírání vlastní víry i mnohahodinovým výslechům.
O stavu lidských práv v Číně při svých návštěvách s tamními politiky pravidelně hovoří německá kancléřka Angela Merkelová. Němečtí i evropští politici také kritizovali převýchovné tábory pro Ujgury, žádná konkrétní opatření, například v podobě sankcí, ale dosud nepřijali.