Babiš je podezřelý z trestného činu šíření poplašné zprávy, řeší to státní zástupci

Babišovy kauzy

Babiš je podezřelý z trestného činu šíření poplašné zprávy, řeší to státní zástupciNové 2
Domov

Karolína Vaverková

Státní žalobci kromě kauzy Čapí hnízdo řeší další případ, v němž figuruje premiér Andrej Babiš (ANO). V dosud nevyřízeném případě je Babiš veden jako podezřelý z trestného činu šíření poplašné zprávy. Za poslední tři roky se jméno premiéra Babiše v roli poškozeného, podezřelého, oznamovatele, tzv. jiné osoby či v jednom případě obviněného objevilo v celkem 38 spisech pražských městských státních žalobců. Z toho je 36 případů vyřízeno, zbývajícími dva jsou kauza Čapí hnízdo a podezření z šíření poplašné zprávy.

„V současné době probíhá trestní řízení ohledně dotazované osoby ve dvou věcech, kdy v jedné je osoba vedena jako obviněný a ve druhé dosud nevyřízené věci jako podezřelý z trestného činu šíření poplašné zprávy,“ uvedl pro deník Echo24 mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. „Bližší informace k probíhajícím řízení není možné s ohledem na fázi konkrétního řízení sdělovat,“ dodal.

Sám premiér Andrej Babiš na dotaz Echo24 zaslaný v SMS zprávě, o jaký případ možného šíření poplašné zprávy se jedná, nereagoval.

Druhým nevyřízeným případem u pražských žalobců, v němž jméno premiéra Babiše figuruje, je dotační kauza Čapí hnízdo. Babiš je obviněn od října 2017, případ mají policisté uzavřít do konce roku 2018. Statní zastupitelství ale avizovalo, že se termín nejspíš nestihne, a zda případ skončí před soudem, bude v tom případě jasné až po Novém roce. Více píšeme zde. Sám premiér Babiš kauzu Čapí hnízdo dlouhodobě označuje za vykonstruovanou, která ho má dostat z politiky, a trvá na tom, že unijní dotaci získala Farma Čapí hnízdo oprávněně.

Dále čtěte: Berňák odmítá říct, zda prošetřil miliónovou smlouvu o reklamě na Čapím hnízdě

V kauze údajného zneužití dotace pro Čapí hnízdo se o poslední vývoj postarala reportáž televize Seznam, v níž hovoří syn premiéra Babiše. Andrej Babiš mladší ve skrytě natočené reportáži obvinil spolupracovníky svého otce, že ho drželi kvůli kauze Čapí hnízdo na ukrajinském Krymu anektovaném Ruskem. Premiér podle Babiše mladšího chtěl, aby opustil Česko kvůli vyšetřování padesátimilionové dotace na vybudování rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo. Premiér to popírá, syn podle něj trpí schizofrenií, musí se léčit a být pod dohledem. Babiš ml. později zaslal serveru e-mail, ve kterém žádal o kontakt s vyšetřovateli svého údajného únosu.

O tom, že se policie snaží s Babišem mladším navázat kontakt, mluvil 16. listopadu na briefingu ředitel pražských policistů Jan Ptáček. Ani po čtrnácti dnech se ale s Babišem mladším nespojili, psali jsme o tom zde.

Kriminalisté údajný únos v minulosti prověřovali, případ ale ukončili s tím, že se trestný čin nestal. Po zveřejnění reportáže Seznamu začala policie údajný únos Babiše mladšího znovu vyšetřovat pro podezření z trestného činu zavlečení.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte:Radnice zahájila správní řízení s Babišem kvůli podezření, že stále ovládá média

Policie Babiše ml. dosud nevyslechla, přiznalo státní zastupitelství