Pocheho perné chvíle. Hrad mu vyčetl podporu migrace a korupci
Setkání se Zemanem
- čtk,
Kandidát ČSSD na ministra zahraničí Miroslav Poche zažil dnes na lánském zámku spíše perné chvíle než přátelské přijetí. Aspoň to tak vypadá podle ostrého vyjádření Hradu, které po jednání publikoval mluvčí Jiří Ovčáček. Prezident Miloš Zeman zopakoval europoslanci výhrady, které k němu má. Doporučil, aby neaspiroval na funkci ministra zahraničí, mj. proto, že „členem protikorupční vlády nemůže být ten, kdo je obviňován z korupce“. Miroslav Poche jednání pak okomentoval na krátkém brífinku společně s šéfem ČSSD Janem Hamáčkem.
Zeman podle oznámení Hradu seznámil Pocheho s výhradami k jeho nominaci, z nichž nejdůležitější byly dvě. „Prezident republiky zastává názor, že členem protimigrační vlády nemůže být podporovatel migrace, a že členem protikorupční vlády nemůže být ten, kdo je obviňován z korupce. Z těchto a jiných důvodů doporučil Miroslavu Pochemu, aby neaspiroval na funkci ministra zahraničních věcí, a aby tak umožnil vznik stabilní vlády s důvěrou Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR,“ vyjádřil se Hrad na svých stránkách.
Jan Hamáček po setkání s prezidentem prohlásil, že „pokud by prezident odmítl jmenovat Miroslava Pocheho ministrem zahraničních věcí, byl by vedením resortu pověřen šéf dotčené koaliční strany“ – tedy on. Hamáček byl tak dočasně řídil dva rezorty, neboť se s ním v nové vládě Andreje Babiše počítá na post ministra vnitra. Podle něj je synergie možná s tím, že jde o dočasné řešení, které by netrvalo 3,5 roku.
Vedle Jana Hamáčka stojící Miroslav Poche se ohradil proti dnešním ostrému tónu tiskového prohlášení Hradu na jeho adresu. Podle jeho slov zažil v Lánech otevřené a sympatické jednání, které trvalo hodinu a půl, na němž diskutovali čtyři výhrady, které hlava státu vůči nominaci Pocheho má. O obvinění z korupce však podle Pocheho nepadlo ani slovo. „Přijde mi to krajně nevhodné,“ dodal Poche v reakci na stanovisko publikované Hradem.
„V normální demokratické zemi už bych se chtěl právně bránit. Neudělám to, protože nechci vyvolávat další spor s někým z okolí pana prezidenta,“ pokračoval.
Čtěte také: Mohu řídit vnitro i zahraničí, řekl Hamáček po schůzce s prezidentem
Nový ministr se představuje
Europoslanec Poche už minulý týden avizoval, že do Lán zamíří tak, jako by se šel představit nový ministr. Zeman už dříve uvedl, že Poche zpochybňuje odmítání migračních kvót a proizraelskou politiku. V rozhovoru pro páteční Mladou frontu Dnes uvedl, že by souhlasil s tím, aby funkce ministra zahraničí zůstala zatím neobsazená a úřad by dočasně vedl předseda ČSSD Jan Hamáček, jenž má být ministrem vnitra. Hamáčka jako kandidáta do vlády přijal Zeman po Pochem.
Proti nominantovi sociálních demokratů na ministra zahraničí se o víkendu ostře vymezili komunisté, kteří mají menšinovou vládu ANO a ČSSD ve sněmovně tolerovat. Předseda KSČM Vojtěch Filip mu vyčítal, že spolu s dalšími českými europoslanci hlasoval pro rezoluci, v níž Evropský parlament vyzval v květnu 2017 státy k dodržování kvót na přerozdělování migrantů. Poche ale hlasoval proti usnesení.
Nyní šéf komunistů upozorňuje podobně jako Zeman na případ z roku 2010, kdy se Poche musel vzdát stranických funkcí kvůli skrytému financování ČSSD. Straně dal peníze přes několik členů, kteří několikasettisícový dar vykázali jako členské příspěvky. Svůj krok zdůvodňoval tím, že tak chtěl zajistit, aby strana nemusela platit z peněz daň.
Poche i další sociální demokraté argumenty odmítají jako zástupné a věří tomu, že páteční schůzka by mohla pomoci výhrady vyřešit. Média připomínají, že Zemanovi může vadit hlavně fakt, že Poche před prezidentskými volbami podpořil jeho protikandidáta Jiřího Drahoše.