Pavel Zeman, postava k podpírání

Dopis nejvyššího státního zástupce

Pavel Zeman, postava k podpírání
ministr spravedlnosti Robert Pelikán a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman Foto:

Foto: ministerstvo spravedlnosti

1
Komentáře
Daniel Kaiser
Sdílet:

Jaký je vlastně vztah mezi našimi státními zástupci a Andrejem Babišem? Včera díky serveru Novinky.cz vyšlo najevo, že 12. března nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman poslal premiérovi na jeho vyžádání dopis, v němž shrnuje své výhrady proti Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) v éře ředitele Michala Murína. Proti Murínovi vede trestně stíhaný Babiš kampaň, což v době, kdy Zeman odesílal svůj dopis, bylo už veřejně známo.

„Nejvyššího“ Zemana únik dopisu do médií podle vlastních slov mrzí, byl totiž určen pro interní, tedy premiérovu potřebu. Podvozek dopisu pochází z dřívější korespondence Zemana s Murínem. „Nejvyšší“ nebyl s prací inspekce za Murína spokojený a loni na podzim řediteli své výhrady sepsal. A když byl letos v lednu Zeman na Bezpečnostní radě státu a premiér ho požádal, jestli by svůj kritický názor na GIBS nesepsal i jemu, Zeman recykloval dopis Murínovi, odstranil z něj výčet jednotlivých kauz a přeposlal ho premiérovi.

Pochopitelně dopis Babišovi je bez konkrétních kauz obecný. Píše se v něm o narušení vzájemné důvěry, o neodbornosti inspekce, která vyšetřuje policisty tak, že se tím vyšetřováním vlastně zločinci dozvídají o policejním zájmu. Chybějí nejen konkrétní případy, to by v dopise premiérovi bylo opravdu na pováženou, ale i jakýkoliv pokus o kvantitativní zhodnocení toho, co je v práci GIBS špatně. 

Tady je třeba zdůraznit dvě věci, které by normálně byly samozřejmost. Za prvé státní zastupitelství nestojí v architektuře České republiky výš než GIBS, takže Zeman si tu fakticky přisvojuje právo spolurozhodovat o osudu někoho, nad nímž nemá žádné pravomoci. To něco vypovídá o mocenské roztahovačnosti Zemanovy skupiny v soustavě zástupců. 

Ale roztahují se jen jedním směrem, zatímco – a to je za druhé – v opačném směru se zbytečně uklánějí. Nejvyšší státní zástupce totiž nespadá pod premiéra. Teoreticky ho může odvolat (celá) vláda, nicméně vztah premiér – nejvyšší státní zástupce není vztah nadřízený–podřízený. Takže dopis z 12. března je službička předsedovi vlády.

Pavel Zeman by musel být autista, aby si nevšiml, že svou službičkou se zapojuje do brutálního mocenského tažení premiéra. Po pohrůžkách skandalizací, po kontrole z ministerstva financí na inspekci, po zahájení kázeňského řízení proti Murínovi si Babiš ze Zemana udělal podpěrku, další zdánlivý argument v kampani.

Celá kampaň proti Murínovi je plná temných náznaků a chudá na fakta. Ale kdo se dá na žánr Napovím, ale nepovím, měl by být vybaven elementární důvěryhodností. Důvěryhodnost trestně stíhaného premiéra je záporná a ani důvěryhodnost špiček státních zastupitelství není tak skvělá, aby veřejnost jejich náznaky musela vděčně lapat v letu. Pavel Zeman už pět roků fakticky kryje veškeré chování VSZ Olomouc včetně neuvěřitelné razie na Úřadu vlády, trpěl vlnu kriminalizace obecních politiků, která skončila neslavně (viz rozhovor s advokátem Petrem Tomanem, Týdeník Echo, 7/18), trpěl libovůli, s níž si nižší státní zastupitelství vybírala jak policisty, tak soudce, než je musel umravnit Ústavní soud.

Naopak z vyšetřování Čapího hnízda zatím státní zástupci vycházeli se ctí. Bylo zřejmé, že to nebudou oni, kdo kousne do kyselého jablka a premiéra vysvobodí. Ale co když je to všechno složitější a Pavel Zeman předpokládá, že vysoce motivovaný Babiš se ze svého obklíčení stejně probije, takže bude lepší, aby padl jiný úsek fronty než ten, za který on nese přímou odpovědnost?

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články