Kanada souhlasí s vydáním finanční ředitelky Huawei. Žádají o ni USA. Čína se zlobí

Kanada souhlasí s vydáním finanční ředitelky Huawei. Žádají o ni USA. Čína se zlobíNOVÉ
Meng Wan-čou Foto:

FOTO: Printscreen z Youtube.

 

Svět

Kauza Huawei

Echo24

Kanadská vláda nemá námitky proti řízení o vydání finanční ředitelky čínské firmy Huawei Technologies Meng Wan-čou (známá též jako Sabrina nebo Cathy Mengová), které před soudem ve Vancouveru začne 6. března. V pátek to podle agentury Reuters oznámilo kanadské ministerstvo spravedlnosti. Vydání Mengové žádají Spojené státy. Čínské velvyslanectví v Kanadě uvedlo, že je s rozhodnutím Ottawy nespokojeno a rozhodně s ním nesouhlasí.

Souhlas ministerstva spravedlnosti byl nezbytným formálním krokem, aby mohlo extradiční řízení začít. Kanadská vláda sdělila, že ministerstvo spravedlnosti shledalo důkazy předložené v americké žádosti za dostatečné k tomu, aby je mohl posoudit soud.

Mengovou, která je rovněž dcerou zakladatele firmy Žen Čeng-feje, zadržela kanadská policie loni v prosinci na žádost USA. Američané tvrdí, že Mengová vydávala společnosti Huawei a Skycom za dvě oddělené firmy, ačkoli Spojené státy je považují za jednu. Díky tomu pro společnost zajistila přístup k íránskému trhu v rozporu s americkými sankcemi.

Pokud soud bude s vydáním Mengové do USA souhlasit, může trvat několik let, než se tak skutečně stane, neboť představitelka Huawei bude mít opakovaně příležitost se odvolat. Případ každopádně zkomplikoval vztahy Ottawy s Pekingem, která požaduje návrat Mengové do vlasti.

Čtěte také: VIDEO: „Máme rádi Huawei,“ zpívají a tančí vlastenecké děti ve stylu propagandy KLDR

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články