1 Kauza Huawei

Kanada souhlasí s vydáním finanční ředitelky Huawei. Žádají o ni USA. Čína se zlobí

, NOVÉ

Témata: , ,

Kanadská vláda nemá námitky proti řízení o vydání finanční ředitelky čínské firmy Huawei Technologies Meng Wan-čou (známá též jako Sabrina nebo Cathy Mengová), které před soudem ve Vancouveru začne 6. března. V pátek to podle agentury Reuters oznámilo kanadské ministerstvo spravedlnosti. Vydání Mengové žádají Spojené státy. Čínské velvyslanectví v Kanadě uvedlo, že je s rozhodnutím Ottawy nespokojeno a rozhodně s ním nesouhlasí.

Souhlas ministerstva spravedlnosti byl nezbytným formálním krokem, aby mohlo extradiční řízení začít. Kanadská vláda sdělila, že ministerstvo spravedlnosti shledalo důkazy předložené v americké žádosti za dostatečné k tomu, aby je mohl posoudit soud.

Mengovou, která je rovněž dcerou zakladatele firmy Žen Čeng-feje, zadržela kanadská policie loni v prosinci na žádost USA. Američané tvrdí, že Mengová vydávala společnosti Huawei a Skycom za dvě oddělené firmy, ačkoli Spojené státy je považují za jednu. Díky tomu pro společnost zajistila přístup k íránskému trhu v rozporu s americkými sankcemi.

Pokud soud bude s vydáním Mengové do USA souhlasit, může trvat několik let, než se tak skutečně stane, neboť představitelka Huawei bude mít opakovaně příležitost se odvolat. Případ každopádně zkomplikoval vztahy Ottawy s Pekingem, která požaduje návrat Mengové do vlasti.

Čtěte také: VIDEO: „Máme rádi Huawei,“ zpívají a tančí vlastenecké děti ve stylu propagandy KLDR

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.