1 Nedostatek řidičů

V Praze chybí 440 řidičů MHD. Jsou v koncích, říká odborář

NOVÉ

Témata: , , , ,

Uzavřené zastávky a výlezy z metra, odkloněné nebo změněné trasy linek tramvají. Výčet omezení pro cestující nemusí být konečný, protože se Dopravnímu podniku hl. m. Prahy stále nedaří zajistit potřebný počet řidičů. Podle odborářů je podnik v koncích a chybějící služby se snaží doplnit přesčasy. Dopravní podnik se přesto dále snaží intenzivní kampaní nalákat potřebné zaměstnance.

V září dopravnímu podniku chybělo k optimálnímu stavu okolo 5 procent řidičů. K poslednímu dni loňského roku podnik postrádal celkem 8 procent řidičů autobusů. „Promítá se do něj nejen přirozený úbytek a fluktuace zaměstnanců, ale také generační obměna a aktuální potřeba pokrytí dopravních výkonů,“ řekla pro Echo24 tisková mluvčí Dopravního podniku hlavního města Prahy Aneta Řehková.

Podle šéfa jedné z odborových organizací v pražském dopravním podniku Marka Tošila se situace nadále zhoršuje. „Jsou v koncích, protože nemají lidi. Před Vánocemi chybělo 200 a teď už 240 autobusáků, 150 tramvajáků a 50 řidičů metra,“ řekl Tošil pro Echo24.

Samotné odbory se snaží s podnikem vyjednat více peněz, aby se dokázal udržet stav zaměstnanců. První jednání se bude konat 19. února. „Na to čekají řidiči autobusů. Pokud to jednání nedopadne, tak to bude ještě horší, protože všude jinde jim dají stejně peněz a nebudou tak vytížení jako v Praze,“ řekl pro Echo24 Tošil.

Dopravní podnik si tak podle Tošila vypomáhá přesčasy, které si od zaměstnanců nechal podepsat už v listopadu.

Nízká je také úspěšnost nových žadatelů. Přes lékařské prohlídky a zkoušky u psychologů projde do lavic kurzu na řidiče tramvaje pouhých 56 procent uchazečů.

Dopravní podnik se přesto snaží různými reklamami a poutači oslovit co nejvíce lidí. „Probíhá intenzivní náborová kampaň. Vyvíjíme maximální snahu obsazovat volná pracovní místa rychle a reflektovat tím tempo zadavatele v navyšování dopravních výkonů,“ řekla tisková mluvčí pražského dopravního podniku Aneta Řehková. Nabízí přitom spoustu výhod, smlouvu na dobu neurčitou a měsíční mzdu 35 000 měsíčně.

Problém s řidiči se ale podle Tošila uvidí až během následujícího období. „Ukáže se to během dvou, tří nebo čtyř měsíců,“ řekl odborář.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: 

V Praze chybí řidiči. Budou delší prázdninové intervaly i v září?

Ucpaná Praha. Řidiči uvízli v OC Nový Smíchov, v centru nefungovaly semafory

Z nového čísla Kurdové čelí turecké invazi v Sýrii. Oddechový čas skončil

Echo týdne: Kurdistán, Norsko, fotbal ● Svět: Facebook zaléhává na matrace ● Esej: Když Češi pohřbívali boha ● Kauza: Politici nejsou schopni zkrotit… koloběžky ● Recenze: Jako Salieri a Mozart

Proč Češi zaostávají v cizích jazycích Jen 27 procent lidí u nás věří, že se domluví anglicky
Za chajdou schovaná SPECIÁL ARCHITEKTURA

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.