12 Oceněný Petr Novague

Český designér má po židli a autě světovou cenu za kartáček

, NOVÉ

Témata: ,

Český designér Petr Novague dostal cenu Good Design Award, nejstarší světovou cenu za design a inovace. Ocenění mu přinesl barevný kartáček na zuby Spokar I X pro Spojené kartáčovny a je již třetím tímto oceněním Novaquovy tvorby. Sdělila to v pondělí mediální zástupkyně studia Novague Martina Pařízková. Ceny se udílejí na přelomu roku, o ocenění kartáčku tvůrci informovali poté, co se dohodla jeho výroba.

Ne všechny výrobky, principy a inovace, které sbírají designové ceny, se pak skutečně dostanou do světa. Kartáček, podobně jako letos třeba další český zástupce, firma mmcité s betonovým odpadkovým košem Better, uspěl v konkurenci několika tisíc přihlášených produktů ze 48 zemí.

Good Design Award patří k nejznámějším světovým oceněním v produktovém designu. V roce 1950 jej založili architekti Eero Saarinen, Charles Eames, Ray Eamesová a Edgar Kaufmann. Hodnotí nové výrobky, které byly navrženy v Evropě, Asii a Americe ve více než 20 kategoriích.

Spokar I X má podle Pařízkové celkem čtyři mezinárodní ocenění za design. To nejnovější je podle ní obrovský úspěch, neboť se jím Novaque zařadil mezi značky jako jsou Apple, Samsung, Ferrari nebo Porsche, taktéž držitele ocenění. Porota soutěže ocenila design kartáčku za jeho důmyslnou ergonomii při zachování minimalistického vzhledu.

„Kartáček vždy vnímáme jako nástroj, kterému dáváme osobitý pohyb. V případě kartáčku Spokar I X nás však kartáček sám nutí ke správné pozici úchopu tak, abychom si zuby čistili pod správným úhlem,“ uvedl Novague. Je jediným českým designérem, který má tři ocenění Good Design Award. První dvě za design ikonické židle Edge, která získala i cenu Red Dot, a za remake slavného sportovního vozu navrženého pro společnost Hoffmann&Novague.

Inspirací pro prototyp nazvaný R200 mu bylo kupé Škoda 110 R, které patří dodnes k nejobdivovanějším modelům v historii mladoboleslavské automobilky. Jeho závodní verze 130 RS posbírala i mnohé ceny a patří k ikonám tuzemského designu. Novague prototyp představil před třemi lety. Vyrábí se jen na zakázku a je určený pouze pro jízdu na silnici, nejde o model pro závodní okruhy. „Auta jsou vyrobena zatím tři. Celá karoserie se vyrábí ručně z hliníku, proto to hodně dlouho trvá,“ sdělil.

Novague, občanským jménem Petr Novák, vystudoval produktový design na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, design studoval i v Německu a na Slovensku. Kromě své celohliníkové stohovatelné židle Edge bodoval v také několikrát v soutěži Red Dot. Navrhl design smartphonu Verzo nebo nový model kola Favorit.

Čtěte také: Úžasné vlastní domy architektů. Podívejte se

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.