Která země má ve vězení nejvyšší podíl cizinců? Podívejte se
SVĚTOVÉ SROVNÁNÍ VĚZNIC
Překvapivá data zveřejnila internetová databáze World Prison Brief, evidující informace o populacích vězňů napříč světem. Vyplývá z nich, že v menších státech je častěji vysoký podíl vězňů pocházejících ze zahraničí.
Rekordmanem je v tomto ohledu Monako, druhý nejmenší stát na světě. V jeho věznicích nenajdete ani jednoho Monačana. World Prison Brief uvádí, že rovných 100 % vězňů v zemi jsou cizinci. Zajímavostí je, že jen jediná z nich je žena. Vysvětlení je přitom nasnadě: Monačané jsou ve svojí vlastní zemi menšinou. Jen asi 21 % obyvatel země se hlásí k monacké národnosti.
Na druhém místě je další drobný evropský stát, Andorra. Ta eviduje 88,5 % cizinců-vězňů. Na třetím místě se s drobným odstupem umístily Spojené arabské emiráty (SAE) s 87,8 procenty. Země od dvou předchozích vybočuje jak podstatně větší rozlohou, tak celkovým počtem vězňů: zatímco vězeňská populace dvou předchozích zemí čítá jen několik desítek osob, SAE zadržuje ve věznicích téměř 10 000 lidí.
Česká republika se umístila podstatně níže. Podle údajů z června 2020 si v tuzemských vězeních odpykává ze všech vězňů trest jen 8,1 % cizinců. Přesto je to více než u východních sousedů. Celkový počet vězňů v ČR je k červnu 2020 20 212 jedinců. Na Slovensku je jen 2,2 % vězňů jiné než slovenské národnosti, v Polsku dokonce pouze 1,6 %.
Oproti tomu Německo má v nápravných zařízeních z celkového počtu vězňů téměř čtvrtinu cizinců, asi 24 procent. Náš jižní soused však předčil i toto číslo. V Rakousku jsou vězni ve více než polovině případů cizinci, konkrétně jich je 53,2 procent.