Jako kočka. Velitel Hamásu unikl už sedmi pokusům o atentát, dvěma v posledním týdnu
HON NA VELITELE HAMÁSU
Izraelský premiér Benjamin Netanahu v minulosti několikrát zopakoval, že chce zasadit Hamásu rozhodující úder, a že s uzavřením příměří nespěchá. Jedním z důvodů je snaha izraelské armády využít současný konflikt k likvidaci vysokých velitelů Hamásu. Jedním z nich je i Muhammad Daíf, velitel vojenské sekce radikálního hnutí Hamás, který podle informací izraelských médií tento týden unikl dvěma pokusům o atentát. Celkem už jich přežil nejméně sedm, byl těžce zraněn a je na vozíku. Píší například The Times of Israel či Jerusalem Post.
Izraelské vedení v současném konfliktu zničilo přes 450 budov, které označilo za legitimní vojenské cíle. Podle izraelských obranných sil (IDF) se ničí sklady zbraní, velitelská centra rozvědky a nedávno dokonce IDF zlikvidovalo i kybernetickou jednotku Hamásu. Jeden z potencionálních cílů mají však IDF na seznamu mnohem déle. Velitele Brigád Izz ad-Dína al-Kassáma, tedy vojenského křídla Hamásu Muhammada Daífa, se Izrael snaží zlikvidovat již od přelomu století.
Poprvé mu o život usiloval v roce 2001, podruhé, když ho připravil o oko hned o rok později. V roce 2003 opět těsně unikl. Při bombardování 2006 byl těžce zraněn, údajně přišel o obě nohy a ruku, přesto přežil. V roce 2014 Izrael vybombardoval jeho dům. Daíf přišel o manželku a dva potomky, sám však útok přežil.
Izrael ho má na seznamu nejhledanějších od té doby, co v devadesátých letech nejdříve stál za únosy a vraždami izraelských vojáků Sahara Simaniho, Arjeha Frankenthala a Nachšona Wachsama. V roce 1996 organizoval sebevražedné atentátníky, kteří při útocích na autobusy zabili 45 lidí. V roce 2000 jím vyslané sebevražedné atentátníky včas odhalila a zlikvidovala protiteroristická jednotka Jamam.
Daíf se radikalizoval během první infitiády v 90. letech, kdy vstoupil do hnutí Hamás. Od té doby byl v hledáčku izraelských složek. Ty po palestinském vůdci Jásiru Arafatovi požadovaly pozatýkání radikálů. Když se premiér Šimon Peres společně s s Moshe Yaalonem šéfem vojenského zpravodajství s Arafatem setkali a požadovali po něm právě zatčení Deifa Arafat, překvapeně odpověděl: "Muhammad kdo?" Izraelci přitom věděli, že Arafat o Daifovi ví.
Pouhé dva měsíce po tomto setkání zorganizoval Daíf několik bombových útoků. Yaalom později uvedl, že tehdy o Arafatovi ztratil veškeré iluze a uvědomil si jeho skutečné zájmy. Na izraelský nátlak byl přesto několikrát palestinskými autoritami zadržen. Na konci devadesátých let se Arafat a palestinské autority pokusily o zátah vůči Hamásu a islamistickému džihádu. Daíf původním jménem Muhammad Diab Ibrahim al-Masri byl však aktivní v organizování útoků i z vězení. Definitivně byl propuštěn na svobodu v roce 2001.
Po útoku v roce 2014 při kterém zemřela jeho rodina byly izraelské složky přesvědčeny, že také zemřel. Hamás to popřel a Daíf tehdy vydal na dlouhou dobu poslední prohlášení, ve kterém uvedl, že Hamás bude útočit na vojáky, a nikoliv na civilisty. To Hamás přesto nedodržel. Nyní v době napětí ve východním Jeruzalémě, se pomocí v audiozáznamu Daíf znovu připomněl, když o nepokojích ve východním Jeruzalémě prohlásil, že Hamás „nebude bezmocně přihlížet a nepřítel zaplatí vysokou cenu“. Také ujistil palestinské obyvatele, kteří se mají vystěhovat ze čtvrti Šejch Džarach, že za nimi Hamás stojí a situaci pečlivě sleduje.
Tento týden mluvčí izraelské armády prohlásil, že si Daíf jistě uvědomil, že po něm izraelské složky intenzivně pátrají a nepřímo tak potvrdil informace, že tento týden dvakrát unikl izraelskému útoku. V obou případech se má jednat pouze o minuty, kdy z místa před útoky zmizel.