Babiš otočil, uvolnění patentů na vakcíny proti covid-19 má za nesmyslné
JEDNÁNÍ O VAKCÍNÁCH
Premiér Andrej Babiš po večerním jednání lídrů zemí Evropské unie považuje uvolnění patentů na vakcíny proti covidu-19 za nesmyslné. Řekl to novinářům při příchodu na sobotní neformální summit v Portugalsku. V pátek přitom ještě před novináři uváděl, že Česko je pro uvolnění těchto patentů.
Otázka možného uvolnění patentů na vakcíny šéfy zemí EU rozděluje. Dosud se například Francie, Itálie nebo Španělsko stavěly za návrh podporovaný stovkou zemí světa včetně Spojených států, zejména Německo má ale opačný názor. Německá kancléřka Angela Merkelová jednala o možném uvolnění patentů tento týden s Ugurem Şahinem, spoluzakladatelem německé biotechnologické společnosti BioNTech.
„Ochrana duševního vlastnictví je zdrojem inovací a do budoucna musí být zachována,“ uvedla pak mluvčí spolkové vlády. Podle předsedkyně Evropské komise (EK) Ursuly von der Leyenové není uvolnění patentů cesta, jak rychle pomoci mnoha zemím světa k vakcínám. Bohaté státy by podle ní měly spíše vyvážet svoji produkci.
Babiš v pátek vpodvečer novinářům řekl, že by byl pro návrh uvolnit patenty. Zároveň řekl, že chce předsedkyni Evropské komise požádat, aby zkusila získat na červen dodatečné množství vakcín proti covidu-19. Komise by se podle něj měla zabývat i tím, zda neudělat celoevropskou kampaň na podporu očkování.
V sobotu už ale premiér na patenty vakcín změnil názor. „Ohledně patentů, včera (v pátek) jsem sledoval tu diskusi a myslím, že je to nesmysl,“ řekl však v sobotu premiér. „Myslím, že je to jenom klička Američanů. … Pravdu má kancléřka Merkelová, která říká, že je proti. Ten BioNTech nemá důvod, proč by teď někomu dával patent. I kdyby ho někomu dali, nedokážu si představit, že by někdo byl schopen teď začít vyrábět vakcíny. Čekal jsem spíš, že nám americký prezident, jak nám sliboval na Evropské radě, nějakým způsobem konkrétně pomůže,“ uvedl.
Český premiér dále kritizoval, že Evropa pokračuje v masivním exportu vakcín do jiných zemí. „Vystoupil jsem s tím, že bychom měli nejdřív dodávat vakcíny našim spoluobčanům,“ řekl. „Tím nechci říct, že nebudeme pomáhat jinde, ale každý stát se to snaží řešit,“ doplnil.
Evropská komise schválila smlouvu na nákup až 1,8 miliardy dávek vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech, oznámila v sobotu předsedkyně komise Ursula von der Leyenová, podle níž má kontrakt pokrýt období do roku 2023. Země EU mají v dosud největší smlouvě na vakcíny zaručen nákup 900 milionů dávek s možností stejné množství si dokoupit.
Vyhostěte aspoň jednoho ruského diplomata, žádá Babiš
Babiš na summitu také požádal, aby evropské státy zvážily vyhoštění alespoň jednoho ruského diplomata v solidaritě s Českou republikou kvůli kauze Vrbětice. O věci debatoval s lídry členských států v pátek večer.
Česko kvůli odhalení bezpečnostních složek, podle nichž jsou ze dvou explozí munice ve Vrběticích z roku 2014 důvodně podezřelí agenti ruské vojenské rozvědky GRU, vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády, později toto číslo ještě zvýšilo. Některé země, například Slovensko či pobaltské státy, vyjádřily Česku solidaritu a rovněž vyhostily ruské diplomaty. Vicepremiér Jan Hamáček pak v České televizi uvedl, že očekává podobné kroky také od dalších zemí, zmínil například Británii nebo Německo.
Podle Babiše se o záležitosti vedla v pátek relativně dlouhá debata, při níž vystoupili například francouzský prezident Emmanuel Macron či německá kancléřka Angela Merkelová. Vzhledem k tomu, že jde o neformální summit, nebyly přijaty písemné závěry. Rozsáhlejší diskuse o vztazích s Ruskem se očekává na summitu Evropské rady na konci května.
Babiš vyzval, aby Evropská rada na příštím zasedání vrbětický útok odsoudila. „Musíme to brát vždycky tak, že když je napaden jeden členský stát, že to je vlastně napadení všech. Také jsem požádal, aby ještě zvážili vyhoštění alespoň jednoho diplomata. Uvidíme na příštím summitu, jak se k tomu postaví,“ poznamenal premiér.