Křehký rozpočet do drsných časů
komentář
komentář
PODCAST ECHO PORADA
Kdy se budeme mít jako v Německu? Je populismus, který teď předvádí premiér Petra Fiala, ten správný a demokratický? Na Echo Poradě diskutují Markéta Malá, Jiří ...
Všeobecně se čekalo, že výsledky státního rozpočtu za březen nebudou stát za moc. Už před týdnem schválila sněmovna zvýšení plánovaného schodku ze 40 miliard korun na 200 miliard za rok. Proto je v řádu věcí, když za čtvrtletí deficit dosáhne 45 miliard. Když to takhle půjde dál, tak budeme koncem roku zhruba tam, kde jsme očekávali.
Zneklidňující je na tom fakt, že se peníze ztrácely a schodek dramaticky rostl ještě předtím, než zemi zasáhl koronavirus. Do největší krize v dějinách České republiky, nebo jak zní správný superlativ pro současnou situaci, vstupujeme s rozpočtem, který by měl ke zhroucení blízko i bez epidemie.
Data to ukazují přehledně. Daně se vybíraly v prvních třech měsících zhruba podle očekávání. Karanténa začala až v polovině března, a tak se projevila jenom na dani z příjmu fyzických osob, které využily odklad termínu přiznat daně. Proto zde podle odhadu ministerstva financí chybí něco přes dvě miliardy. Něco málo se ještě mohlo ztratit u daně z přidané hodnoty, která rostla stejným tempem jako loni.
Z toho vyplývá logický závěr, že takřka celý schodek vznikl zvýšením výdajů. Epidemie toho však zatím příliš nepohltila. Čtyři miliardy šly na zdravotní pomůcky a na účet koronaviru je možné přičíst ještě dvě miliardy, které si navíc vyžádaly náklady na splácení státního dluhu. V březnu nás stál koronavirus maximálně 10 miliard, spíše o pár miliard méně, a stále zbývá cca 35 miliard, které si od počátku roku vyžádaly hlavně sociálně-populistické projekty stávající vlády. Deset miliard navíc proti loňsku pohltily platy státních zaměstnanců včetně učitelů, deset miliard šlo na mimořádně valorizované důchody, pět miliard na vyšší rodičovský příspěvek a dostupnější nemocenskou, přitom se na ní ještě nemohla podepsat akce s ošetřovným. Na loňské úrovni zůstaly jen dávky pro nezaměstnané, kteří se ještě nestihli přihlásit. Ocenit lze naopak o sedm miliard vyšší útratu za investice, především v dopravě.
Ukazuje se, že rozpočet vznikl v kancelářích hazardních hráčů. Výdaje se zvýšily mimořádně s důvěrou, že stejně mimořádně vyroste i výběr daní. Za normálních okolností by bylo zajímavé sledovat, jak tento dobrodružný plán vyjde, ovšem zhroutil se po první zprávě, že koronavirus v Česku někoho nakazil.
V této chvíli by se dalo říci, že vyhlídka na splnění schodku ve výši 200 miliard je zhruba stejně pravděpodobná, jako byl před měsícem plán na čtyřicetimiliardový deficit. Už víme, že první sázka nevyšla, třeba vyjde druhá.