1 peníze za prezidentskou kampaň

Drahoš utratil 50 milionů od sponzorů, Horáček svých 40 milionů

, NOVÉ

Témata: , ,

Kandidatura finalisty prezidentské volby Jiřího Drahoše na post hlavy státu stála jeho sponzory téměř 50 milionů korun. Vyplývá to ze zpráv o financování volební kampaně, které kandidáti poskytli Úřadu pro dohled nad financováním politických stran. Část uchazečů o Hrad zatím svou povinnost nesplnila, čas mají do pondělní půlnoci.

Drahoš, který prohrál v druhém kole volby s Milošem Zemanem, vykázal jako výdaje 49,97 milionu korun. Na peněžních darech dostal asi 46,7 milionu, na další asi 3,3 milionu pak vyčíslil takzvaná bezúplatná plnění, tedy třeba práci svého manažera Jakuba Kleindiensta či umístění reklam. Sám do kampaně vložil 76 300 korun.

Druhou nejdražší kampaň měl pravděpodobně Michal Horáček, který si ji platil sám. Stála celkem 39,9 milionu korun, bezúplatná plnění vyúčtoval na 271 000 korun.

Topolánka stála kampaň podle zveřejněných údajů 18,1 milionu, na darech získal 10,7 milionu. Nepeněžní plnění vyúčtoval na 1,3 milionu a svůj příspěvek do kampaně na 7,4 milionu. Zaplatil třeba reklamní tiskoviny či novoroční přání dohromady za asi 1,6 milionu. Těsně před prvním kolem prezidentské volby vykázal peněžní dary za 9,4 milionu a bezúplatná plnění za 1,3 milionu.

Marek Hilšer podle zprávy o financování kampaně uspořádal kampaň za 1,8 milionu korun, většinu ale tvoří bezúplatná plnění, jako třeba práce jeho dobrovolnického týmu. Na darech dostal asi 455 000 korun.

Kandidatura Jiřího Hynka stála 732 000 korun, na darech vybral 440 000 korun. Vratislav Kulhánek, který ve volbě obsadil poslední místo, zaplatil za kandidaturu 7,4 milionu korun. Naprostou většinu peněz získal od Pavla Sehnala, mecenáše strany ODA, za kterou kandidoval.

Část uchazečů o Hrad – a mezi nimi i vítěz Miloš Zeman – zatím svou povinnost vůči Úřadu pro dohled nad financováním politických stran nesplnili, čas mají do pondělní půlnoci.

Vítěz voleb Miloš Zeman získal podle dosud publikovaných informací od podporovatelů na nefinančních i finančních darech celkem asi 26,5 milionu. Z asi 4,5 milionu korun na volebním účtu ale žádné výdaje neuhradil a kampaň mu zajistili příznivci především přes spolek Přátelé Miloše Zemana. Jeho kampaň se však nevyhnula pozornosti úřadů i medií. Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí uložil pokutu 40 000 Kč nakladatelství Olympia za billboardy se Zemanem, které propagovaly knihu rozhovorů v době předvolební kampaně. Otázky vyvolal i seznam dárců, který prezident předložil. Byly v něm totiž firmy, které vykazovaly ztrátu, či advokáti, kteří prezidentovu kancléři Vladimíru Mynářovi pomáhali s kontroverzním nákupem jeho vily.

Čtěte dále: Prezident nemá právo jen tak nejmenovat profesory, rozhodl soud

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Přece, ale možná pozdě. Jde o právo České republiky stavět jaderné elektrárny

Echo týdne: Staré pořádky, Blade Runner a ruská vražda ● Rozhovor: Musíme motivovat lidi, aby pracovali co nejdéle ● Esej: Quo vadis, Česko? ● Komentář: Proč se spokojíme s málem ● Fenomén: Když je pár víc než dva

 

Chtěli se mít líp Dlouhý pochod z Vajglova do Břidličné
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.