1 Názory čtenářů

Kauzy odebraných dětí jsou v Česku překrucovány

Témata: ,

Se svou rodinou žiji v Norsku skoro šest let a mé zkušenosti jsou radikálně odlišné od toho, jak se prezentuje život v Norsku v českých médiích, potažmo některými diskutéry na sociálních sítích. Necítím se zde nijak svázána při výchově svých dětí, ani omezovaná či kontrolovaná. Chtěla bych tak uklidnit všechny své přátelé, známe i mé příbuzné, že v Norsku se nic nezákonného ani bombastického v tomto směru neděje, a spíš jim doporučit správně googlit a přemýšlet o zprávách, které jsou jim českými medii naservírovány přímo pod nos bez ověření.

Všimla jsem si, jak kauza odebraných českých dětí v Norsku v posledních dnech znovu ožila. Bohužel tento smutný příběh bývá v českých médiích překrucován a následkem toho staví Norsko pro Čechy nespravedlivě do negativního obrazu. Je děsivé sledovat, jak česká média neobjektivně informují, informace si neověřují a následkem toho v lidech vyvolávají nepravdivý obraz o Norsku, který se šíří víc a víc mezi lidmi. Naštěstí se na sociálních sítích v diskuzích pod příspěvky kritiků norského Barnevernu objevují komentáře, které právě nahrazují novinářskou práci v ověřování si informací. 

V norských médiích se kriticky o Barnevernu píše a psalo dávno předtím, než přišli jeho aktivní východoevropští kritici, kteří si přirozenou plynulou změnu systému přivlastňují. Je k nepochopení takováto velká kritika jen norského sociálního systému, když například ve Velké Británii bylo odebráno českým rodičům 284 dětí a v Norsku 3.

V Norsku žije mimo své rodiny procentuálně méně dětí, než je evropský průměr. Každý případ je soudně projednáván u krajské komise. Soudní řízení jsou důkladná a rozsudky velmi podrobné. K rozsudku je možné se vždy odvolat. Krajská komise nejde na ruku Barnevernu, tak jak se často mylně uvádí. Např. v roce 2014 rozhodla v 60 % případů, že dítě má být vráceno rodičům. Zpravidla proto, že došlo k nějaké formě nápravy poměrů v rodině či dohodě na ní. 

Pod vlivem dezinformací o Barnevernu se některé české a slovenské rodiny rozhodnou žít rozděleně (většinou otec zůstává pracovat v Norsku a matka s dětmi žije v ČR/SR) nebo všichni odchází z Norska ze strachu před samotným Barnevernem nebo nesmyslně prezentovanou nesvobodou ve výchově. Často se i vystrašeně ptají lidé, kteří se do Norska chystají přistěhovat, jak to tady chodí, protože jejich jistota v normálně a demokraticky fungující systém je narušená.

V Čechách se objevují různé hodnotící rádoby intelektuální názory na Nory, že žijí pod jakýmsi velkým bratrem, který je chlácholí sociálními jistotami, potažmo kupuje místo v EU penězi z norských fondů a podobné nesmysly. Je zajímavé sledovat projekci Čechů do systému, který nezažili na vlastní kůži. Dokonce namyšleně odmítají i názory a zkušenosti nás, co v Norsku žijeme, a tvrdí stále dokola své nesmyslné interpretace. Jakoby už Češi nevěděli čemu a komu věřit, ztratili víru v dobrý úmysl a společnost, která funguje na otevřenosti, upřímnosti a rovných principech přes všechny vrstvy společnosti, kultury, pohlaví a věku.

Obsáhleji se problematice Barnevernu věnuje Veronika Valachová zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.