Nebourejte Libeňský most, píší architekti. Argumentují pilíři a základy
BOURÁNÍ LIBEŇSKÉHO MOSTU
- red,
Několik dalších architektů oslovilo dopisy zastupitelstvo hlavního města Prahy s výzvou o zachování a rekonstrukci Libeňského mostu. Připojili se tak k řadě kritiků z řad architektů či občanské iniciativy Libeňský most Nebourat, Nerozšiřovat.
Ve svých dopisech upozorňují na zbytečnost stavby nového mostu. „Nejohroženějším prvkem obloukové části mostu je síranová koroze betonových základů a pilířů pod hladinou Vltavy, novostavba mostovky na těchto pilířích problém neodstraní, pilíře bude nutné sanovat a udržovat v obou případech stejným způsobem; novostavba oblouků a mostovky tudíž neskýtá žádnou výhodu oproti rekonstrukci mostu v původní podobě,“ vysvětluje architekt Martin Kloda.
Čtěte také: Nebourejte Libeňský most, ozvali se městští architekti proti Krnáčové
Životnost nového mostu oproti rekonstruovanému podle architektky Lenky Burgerové není argumentem. „Stačí se podívat na teprve třicet let starý Barandovský most v tristním stavu a je zřejmé, že životnost podstatně závisí především na kvalitě konstrukce a údržby,“ píše Lenka Burgerová a upozorňuje, že na překlenutí doby stavby nového mostu navíc není navržena žádná provizorní dopravní alternativa. „Zde už začíná být situace kritičtější, neboť není zřejmé, která dopravní spojení Libeňský most po dobu, kdy nebude v provozu, nahradí,“ píše.
Zároveň se architekti shodují, že chystaný způsob provedení projektu je nešťastným řešením. „Proces projektování prováděcí dokumentace za pochodu dodavatelem je nejrizikovější postup stavby ze všech možných, protože investorovi nedává kontrolu nad termíny, investičními náklady ani kvalitou projektu a provedených prací; de fakto dělá z MHMP rukojmího dodavatele; chybějící část projektu pro sanaci založení mostu a mostních pilířů riziko neúměrně zvyšuje,“ píše dále Martin Kloda.
Čtěte také: Nenahraditelná ztráta, tragédie. Architekti nesouhlasí s bouráním Libeňského mostu
„Pokud přeci jen zvítězí varianta nový most, ať je na něj vypsána mezinárodní architektonická soutěž. Nový most pro dynamicky se rozvíjející rozhraní sedmého a osmého obvodu je magické místo, které by jistě přilákalo významné světové architekty. A když už bychom měli z veřejných peněz utratit dvě miliardy (ano, rozhodujete zde o projektu za dvě miliardy, nejde jen o rozšíření mostu), ať to stojí za to,“ dodává architektka Lenka Burgerová.