1 Trhlina v ISS

Pátrání po záhadné trhlině. Ruští kosmonauti zkoumají zvenku poškození lodě Sojuz

NOVÉ

Témata: ,

Ruští kosmonauti Oleg Kononěnko a Sergej Prokopjev dnes minutu před 17:00 SEČ zahájili plánovanou více než šestihodinovou pracovní směnu vně Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Jejich hlavním úkolem je prozkoumat záhadný otvor v plášti ruské lodě Sojuz MS-09, kvůli němuž v létě došlo k úniku vzduchu a v ISS poklesl tlak. Posádka nebyla v ohrožení a trhlinu brzy hermeticky zakryla.

Sojuz MS-09 přistál na orbitálním komplexu se třemi novými členy posádky letos 8. června. Únik vzduchu a pokles tlaku v ISS, byť nepatrný, byl zaznamenán 30. srpna. Posádka záhy příčinu problému našla a otvor zalepila.

Původně se uvažovalo o tom, že trhlinku mohl způsobit náraz nějakého mikrometeoritu. O několik dní později ale šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin řekl, že za problémem je technická chyba způsobená lidskou rukou. Dodal, že šlo o poškození zvnitřku lodi, které mohlo být i úmyslné.

Na ruských sociálních sítích se v této souvislosti objevily spekulace, že otvor možná vyvrtali američtí členové posádky orbitálního komplexu, aby si vynutili dřívější návrat na Zemi jednoho z nich kvůli nemoci. To však Rogozin odmítl.

Kononěnko, který pracuje v otevřeném kosmickém prostoru již počtvrté, a Prokopjev, pro něhož je to druhý výstup mimo orbitální stanici, dnes na vnějším plášti lodi v místě poškození odeberou vzorky zbytků, které tam najdou. Pořídí rovněž digitální snímky problematické oblasti a umístí na ni termální záplatu. Při návratu do stanice s sebou přinesou výsledky vědeckých experimentů, které se realizují na modulu Rassvet (Úsvit).

Pracovní směnu obou kosmonautů vysílají na svých webech v přímém přenosu Roskosmos i americká vesmírná agentura NASA (Národní úřad pro letectví a vesmír).

Sojuzem MS-09 by se měli 20. prosince vrátit na Zemi Prokopjev, americká astronautka Serena Auňónová Chancellorová a německý astronaut Evropské kosmické agentury (ESA) Alexander Gerst.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.