Příkaz k domovní prohlídce u Faltýnka mluví i o úplatcích
Faltýnek na odstřel?
Jaké jsou přesné důvody razie, v rámci které policie prohledala i byt a dům druhého muže hnutí ANO Jaroslava Faltýnka? Deník Právo ve středu zveřejnil další část z příkazu k domovní prohlídce v kauze ovlivňování veřejných zakázek na mýtné, které nejsou pro místopředsedu hnutí příliš příznivé. Hovoří se v něm o úplatcích i zneužití pravomocí. Citace z příkazu ukazují, že předseda Kapsche Karel Feix chtěl prostřednictvím Faltýnka ovlivnit soutěž na mýtný systém. Detektivové vedle nich z korupce podezřívá i šéfa Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Rafaje a jeho místopředsedkyni Evu Kubišovou.
Sám první místopředseda ANO a předseda poslaneckého klubu se zatím v kauze pokouší minimalizovat škody. Už koncem týdne avizoval, že spolupracuje s policií, přiznal schůzky s představiteli ÚOHS i Kapsche a v pondělí přidal oznámení, že sám navrhne mýtný tendr jako mimořádný bod sněmovny.
V kauze se má podle detektivů z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) jednat o zločinu přijetí úplatku, podplácení a zneužití pravomoci úřední osoby. „Karel Feix se snažil ovlivnit výsledek veřejné zakázky na systém elektronického mýtného mimo jiné i tak, že prostřednictvím Jaroslava Faltýnka usiloval o to, aby předseda ÚOHS Petr Rafaj zrušil tuto veřejnou zakázku či případně docílil takového časového oddálení rozhodnutí ÚOHS o této veřejné zakázce, kdy by již nebylo možno v řádné době vyhlásit vítěze veřejné zakázky, a ČR by tak byla nucena opět uzavřít smlouvu na provozování mýtného systému se společností Kapsch,“ cituje Právo z přepisu.
Policie podezřívá i Evu Kubišovou z ÚOHS. Jaroslav Faltýnek se podle policejní žádosti měl sejít nejprve se šéfem Kapsche Feixem a poté rovněž s Petrem Rafajem. „Faltýnek řekl předsedovi ÚOHS Rafajovi mj., že je potřeba udělat to, co chce společnost Kapsch,“ cituje Právo detektivy. Ti zachytili i Rafaje, jak se Faltýnka ptá, co má přesně udělat, aby „mohl k tomuto výsledku směřovat činnost úřadu“. ÚOHS následně výsledek zakázky, v níž nad Kapschem zvítězilo konsorcium firem CzechToll a slovenské SkyToll, zrušil.
Schůzku s Rafajem podle policie zprostředkovával Jiří Švachula, jehož policie už zadržela. „Následně po této schůzce Rafaj začal činit kroky odpovídající dřívějšímu jednání s Faltýnkem, směřující k ovlivnění řízení vedeného na ÚOHS ve prospěch společnosti Kapsch,“ cituje Právo příkaz k domovní prohlídce.
Vykonat u Faltýnka prohlídku bylo podle policie nutností. „Ve svém návrhu státní zástupce odůvodnil neodkladnost provedení domovní prohlídky (u Faltýnka) tím, že tento úkon vzhledem k nebezpečí zmaření, zničení či ztráty důkazu nesnese z hlediska účelu trestního řízení odkladu na dobu, než bude zahájeno trestní stíhání.“ Detektivové také argumentovali, že k závažnosti a vysoké konspirativnosti předmětné trestné činnosti bylo nutné důkazy zajistit nejdříve.