Zemřel „Míša”, na jehož léčbu se skládal celý národ. Sbírka mu prodloužila život o 26 let
první velká sbírka
Před dvaceti šesti lety se v tehdejším Československu uskutečnila největší charitativní sbírka – na účet těžce nemocného Michala Budínského ze slovenského Martina nakonec přišlo 100 milionů korun. Stav tehdy dvanáctiletého chlapce se navzdory prognózám lékařů natolik zlepšil, že se Michal na čas vrátil do běžného života – dostudoval střední školu a nastoupil do práce. Letos v květnu ve 40 letech zemřel, informuje deník Blesk.
Konto Míša bylo prvním podobným projektem v tehdejším Československu. Léčba chlapce byla pro jeho rodinu v tehdejším Československu zcela nedostupná – kromě nedostatku finančních prostředků na nákladnou operaci situaci komplikovalo především to, že žádná z nemocnic v zemi nedisponovala potřebným vybavením.
Michalovy problémy začaly v jeho deseti letech. Po náhlém silném krvácení do mozku ochrnul do té doby zcela zdravý chlapec na levou polovinu těla. Ke zlepšení jeho stavu bylo zapotřebí provést náročnou operaci mozku tzv. Leksellovým gama nožem. Tím v této době disponovalo jen několik nemocnic v Evropě – jednání o možnosti operace v Paříži ale skončila pro rodinu z komunistického Československa neúspěchem.
Změna pro rodinu přišla až po revoluci – chlapcovi rodiče našli místo, kde by operaci bylo možné provést. I tato možnost byla pro rodinu zcela nedostupná – zákrok v Karolinské nemocnici ve švédském Stockholmu vyšel asi na 20 tisíc dolarů. Tehdy došlo k průlomu, který Michalovi pravděpodobně zachránil život. Díky švédské pobočce Nadace Charty 77 vznikla sbírka, díky které mezi sebou lidé potřebné peníze vybrali během několika měsíců.
Michal se po operaci rychle zotavil a mohl se dokonce vrátit do školy, po maturitě nějakou dobu pracoval. Problémy však zcela neustoupily, později proto odešel do invalidního důchodu. Podle časopisu Konta Bariéry však nadále však žil aktivním životem, zajímal se o historii či letectví.
Přístroj i pro českou nemocnici
Po jeho úspěšné operaci se organizátoři sbírky rozhodli ve sbírce pokračovat. Zbylé finanční prostředky, jejichž výše se za další dva roky vyšplhala na 100 milionů korun, věnovali na zakoupení Leksellova gama nože pro pražskou nemocnici na Homolce. Tam od té doby prošel několika modernizacemi a pomohl více než 10 tisícům nemocných. V roce 2009 nemocnice zakoupila zcela nový, nejmodernější přístroj, podobné přístroje zakoupily i nemocnice v Brně a Ostravě.
Sbírku s typickými samolepkami s medvídkem považují její organizátoři za jednu z dosud nejvýznamnějších a průlomových akcí. V roce 1993 na sbírku navázalo založení Konta Bariéry, které pomáhá vážně nemocným dodnes.