Petici za referendum o vodárenství na Zlínsku podepsalo 7000 lidí

referendum o vodě

Petici za referendum o vodárenství na Zlínsku podepsalo 7000 lidíNOVÉ
Zlín Foto:

Foto: Marek Červinka / Wikimedia Commons

 

1
Domov
Sdílet:

Členové Spolku Aliance Voda Zlínsku v úterý odevzdali na zlínské radnici petici požadující konání místního referenda o vodárenství v regionu. Posbírali přes 7000 podpisů. Jde o dostatečný počet k vypsání referenda, pokud budou podpisy v pořádku. Hlavním smyslem referenda je, aby se hospodaření s vodou vrátilo do rukou měst a obcí Zlínska, sdělil v tiskové zprávě předseda spolku Pavel Sekula.

„Doufáme, že pan primátor Adámek, STAN a ANO se budou zabývat naší žádostí na nejbližším jednání zastupitelstva, které bude 13. září, a referendum v termínu 5. až 6. října skutečně vyhlásí,“ uvedl Sekula. Krajské město Zlín vede koalice STAN a ANO.

Převzetí petice potvrdil mluvčí radnice Zdeněk Dvořák. „Může tak začít kontrola předložených údajů,“ řekl Dvořák.

Obyvatelé Zlína by se podle Aliance Voda Zlínsku mohli v referendu vyjádřit, zda chtějí pokračování provozního modelu, při němž se Vodovody a kanalizace (VaK) Zlín starají o infrastrukturu, ale provozuje ji Veolia prostřednictvím Moravské vodárenské. Lidé by mohli také volit, zda má město Zlín jako ovládající osoba VaK Zlín uložit vedení společnosti, aby prosazovalo samostatné provozování infrastruktury a jestli má město na nejbližší valné hromadě VaK odvolat členy orgánů VaK Zlín, zvolit nové členy a uložit jim realizovat výsledky referenda.

Sekula je dlouhodobým kritikem provozního modelu, signatáři aliance jsou také zástupci SPD, KSČM či Svobodných. Ke kritice se přidali i členové klubu zastupitelů ČSSD, kteří prosazují návrat hospodaření s vodou do rukou Zlína a dalších obcí.

VaK Zlín vlastní města a obce na Zlínsku, nepatrnou část drží soukromé osoby. Největším akcionářem je Zlín, který vlastní 47 procent všech akcií. Takzvaný provozní model má trvat do roku 2034. Kritizují jej někteří menší akcionáři, ve věci se vede několik soudních sporů. Valnou hromadu VaK z roku 2004, která vznik modelu umožnila, označil předloni Vrchní soud v Olomouci za neplatnou. Rozhodčí soud však letos rozhodl o platnosti smluv, na jejichž základě Moravská vodárenská provozuje vodárenství na Zlínsku. Firma tak nemusí do rukou VaK Zlín vracet majetek, který od nich v roce 2004 odkoupila. Platností smluv se zabývá i zlínský okresní soud.

Podle vedení města je třeba počkat na konečná soudní rozhodnutí, která jasně stanoví, jestli jsou smlouvy platné, či nikoliv.

Vodné a stočné na Zlínsku letos zlevnilo, lidé platí za metr krychlový vody 85,71 koruny včetně DPH, loni to bylo 86,71 koruny.

Čtěte také: 12 lidí mělo na Zlínsku podvádět s dotacemi. Státní zástupce je obžaloval

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články