Nečekaný triumf Ledecké: Prvnímu místu nevěřila, i ČT vysílala jen záznam

český zlatý úspěch

Nečekaný triumf Ledecké: Prvnímu místu nevěřila, i ČT vysílala jen záznamNOVÉ
Ester Ledecká Foto:

1

Triumf české snowboardistky Ester Ledecké v olympijském super obřím slalomu nečekala nejen ona sama, ale ani Česká televize. Ta totiž závod super-G, ve kterém česká reprezentantka vyhrála zlatou medaili o jednu setinu vteřiny, vysílala pouze ze záznamu. Ledecká si na tiskové konferenci raději ani nesundala lyžařské brýle: jelikož vítězství nečekala, neudělala si před startem make-up.

Ze svého triumfu byla nejspíš nejvíce překvapená sama Ledecká. Poté co dojela do cíle, se nevěřícně dívala na tabuli s časem a nejprve si myslela, že je problém s časomírou, a že jí ještě několik vteřin přihodí.

Amerických média informovala, že závod navíc odjela na cizích lyžích, které si půjčila od americké reprezentantky Mikaely Shiffrinové. Tak to ovšem úplně nebylo. Jeden z trenérů Ledecké a bývalý český slalomář Ondřej Bank ve vysílání České televize uvedl, že lyže sice jsou po Shiffrinové, ale čeští servismani se o ně starají už zhruba rok a půl.

Dalším nečekaným krokem bylo, když si zlatá závodnice na tiskové konferenci nesundala své lyžařské brýle. Nebylo to však tím, že by zakrývala slzy. „Nezlobte se, já si nevzala make-up, zapomněla jsem si ho, nebo s tím spíš vůbec nepočítala,“ řekla Ledecká přítomným novinářům.

Vycházející sportovní hvězda získala svou první olympijskou medaili a hned zlatou. Navíc ze závodu, kde se její úspěch neočekával. Nemusí se však jednat o její poslední medaili na olympijských hrách v Pchjongčchangu. Čekají ji totiž ještě závody na snowboardu, kde je považována za jednu z hlavních favoritek.

Janek Ledecký možná složí píseň

Nečekaný úspěch Ledecké vtipně okomentovala například americká plavkyně Katie Ledecky. Ta již na Letních olympijských hrách v Londýně a v Riu získala pět zlatých medailí. „Ester, myslím, že jsme příbuzné, potřebujeme test DNA,“ napsala na svém twitterovém účtu americká reprezentantka, která k němu připojila ještě označení „zlaté sestřenice“.

Nadšený z úspěchu byl samozřejmě také otec zlaté sportovkyně zpěvák a skladatel Janek Ledecký. „Pořád jsem to nedokázal zpracovat. Je to obrovská satisfakce. Ester si to zaslouží, protože to, co odevzdává sportu, si málokdo dokáže představit, natož aby něco podobného dělal,“ uvedl pro Radiožurnál s tím, že už byl zahraničními novináři pošťuchován, zda k triumfu své dcery nesloží píseň. „Jak zpívá Ondra Hejma, že modrá je dobrá, tak bych začal tak, že zlatá je lepší,“ řekl Radiožurnálu Ledecký.

S triumfem nepočítala ani Česká televize, která místo závodu super-G vysílala páteční závod rychlobruslařky Martiny Sáblíkové. Zlatou jízdu Ledecké tak Česká televize vysílala až ze záznamu mezi druhou a třetí třetinou hokejového utkání Česka s Kanadou. „V čase 5:41 – 5:43 se dívalo 346 000 při share 67,24 procenta,“ uvedla mluvčí České televize Karolína Blinková k vysílanému závodu Ledecké.

Objem vysílání z letošní zimní olympiády na ČT je oproti minulosti výrazně omezený na 190 hodin. Důvodem je, že vysílací práva získala soukromá společnost Discovery Communications pro své kanály Eurosport.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.