Abolici pro Babiše Zeman loni naprosto odmítal: To bych se zesměšnil, řekl

Abolici pro Babiše Zeman loni naprosto odmítal: To bych se zesměšnil, řeklAKTUALIZOVÁNO
Domov

prezidentova změna názoru

Echo24

Nezměním názor, protože bych se tím naprosto zesměšnil. Těmito slovy reagoval prezident Miloš Zeman v lednu 2018 v ostře sledované prezidentské debatě na dotaz moderátorky ČT Světlany Witowské, zda ani v budoucnu nezamýšlí zasáhnout do kauzy tehdy trestně stíhaného premiéra Andreje Babiše. Tato jeho slova jsou v zásadním rozporu s tím, co řekl ve čtvrtek v televizi Barrandov, kde naopak oznámil, že „pokud se do toho bude vrtat“, abolici premiérovi udělí. Podle pátečního vyjádření Hradu to ale neznamená, že by změnil názor.

Co zaznělo 25. ledna 2018 v duelu s Jiřím Drahošem v Rudolfinu:

Světlana Witowská: To se ale stává v justici běžně, protože máme několikastupňovou soudní soustavu, že odvolací soudy rozhodnou jinak. To ještě není důkaz o tom, že jsou to procesy, které jsou nějakým způsobem ovlivněny politicky. Uvažujete u premiéra Babiše o tom, že byste mu udělil abolici, tedy, že byste zastavil jeho trestní stíhání?

Miloš Zeman: Ne, proboha v žádném případě ne, protože on sám se musí očistit. Ale máte naprostou pravdu s tím odvolacím systémem. Já jsem nedávno jednal s britským ministrem zahraničí o vraždě jednoho českého občana britskými občany a on mně říkal – je mi to líto, ale u nás neexistuje možnost odvolání, takže zaplaťpánbůh, že u nás tato možnost je.

Světlana Witowská: Můžeme se spolehnout na to, že v případě abolice pro Andreje Babiše nezměníte názor tak, jak jste ho změnil třeba v případě toho názoru na presumpci viny u politiků?

Miloš Zeman: Tak za prvé já jsem nikomu abolici za 5 let svého prezidentování neudělil.

Světlana Witowská: Já se vás ptám na to, jestli se můžeme spolehnout na to, že právě v tomhle případě nezměníte názor.

Miloš Zeman: A nezměním, nezměním tento názor, protože bych se tím naprosto zesměšnil.

Zeman 2019: Když se do toho nebude vrtat, bude klid

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek řekl, že plánuje zastavit případné stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo, pokud by bylo obnoveno. Využil by takzvané abolice. Doufá ale v to, že to nebude potřeba. Případnou abolici podle ústavy musí spolupodepsat předseda vlády.

Městské státní zastupitelství v Praze (MSZ) informovalo o zastavení stíhání Babiše a dalších v kauze kolem dotace minulý pátek. Usnesení je pravomocné. MSZ ho předloží společně se spisovým materiálem nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi, který může rozhodnutí potvrdit i zrušit. Na přezkoumání má lhůtu tří měsíců.

„Když se do toho už nebude vrtat, tak bude klid a budu rád. Kdyby se do toho vrtalo, tak prezident má ústavou dané právo abolice,“ řekl Zeman. „Pokud by to bylo nutné, a já věřím, že to nutné nebude, pak bych k tomuto ústavnímu kroku sáhl,“ uvedl.

Podle pátečního vyjádření Hradu se však prezident nedopustil názorového veletoče.

„Pan prezident názor nezměnil. Pokud by nebylo pravomocně trestní stíhání zastaveno, o abolici by nebyla řeč,“ napsal na twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Čtěte také: Pokud dojde k přehodnocení trestního stíhání, udělí Zeman Babišovi abolici

Tvrdý úder mocenského dua Zeman-Babiš, pohrdání právem, zní z opozice

Související články