1 Sorosova univerzita ve Vídni

Sorosova Středoevropská univerzita otevře pobočku ve Vídni

NOVÉ

Témata:

Středoevropská univerzita (CEU), která sídlí v Budapešti, otevře po New Yorku svou pobočku také ve Vídni. S odvoláním na vysokou školu, jejímž zakladatelem je americký miliardář maďarského původu George Soros, o tom informoval rakouský list Kurier. Budapešťské univerzitě před časem hrozilo, že bude muset kvůli zákonu z dílny vlády premiéra Viktora Orbána, svou činnost v Maďarsku ukončit.

Pobočka CEU by se měla otevřít v areálu Nemocnice Otty Wagnera v západní části rakouské metropole. Vyučovat by se mohlo začít v zimním semestru 2020/2021, uvedl Kurier.

Rektor soukromé vysoké školy Michael Ignatieff v dnešním prohlášení uvedl, že maďarské hlavní město zůstane hlavním sídlem CEU. „I když rosteme a naše univerzita se dál vyvíjí, zůstane Budapešť naší domovskou základnou,“ uvedl Ignatieff.

Memorandum o vybudování pobočky vysoké školy podepíšou podle agentury APA Vídeň a CEU již příští týden. Nájemní smlouva by měla být podepsána na 99 let. Dosluhující starosta Vídně Michael Häupl označil dnes dohodu s CEU za „šanci století“.

Vídeňská místostarostka Maria Vassilakouová již loni v dubnu nabídla CEU, aby se přestěhovala do rakouské metropole. Učinila to v době, kdy bylo nejasné, zda bude moci vysoká škola v Maďarsku dál působit.

Na návrh vlády premiéra Viktora Orbána totiž maďarský parlament na počátku loňského roku přijal novelu zákona, která ukládá zahraničním vysokým školám k získání licence nové podmínky, které CEU nesplňovala. Jednou z nich například je, aby zahraniční univerzity působící v Maďarsku měly univerzitní areál i v zemi původu.

Podle Orbánových kritiků se premiér snažil dosáhnout zrušení univerzity, kterou založil George Soros. Americký miliardář maďarského původu je častým cílem útoků politiků Orbánovy strany Fidesz, které se před dubnovými parlamentními volbami stupňují.

Středoevropská univerzita byla v roce 1991 založena v Praze, později ale přesídlila do Maďarska. V současnosti na ní studuje kolem 1500 lidí. V souvislosti s pobočkou vysoké školy by ve Vídni mělo vzniknout kolem tisícovky nových pracovních míst.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Orbán o situaci na Slovensku: Vidím v tom Sorosův rukopis


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.