1 Hlavatý neuspěl

Hlavatý to překombinoval. Voliči mu v senátních volbách vystavili stopku

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: ,

Továrník Jiří Hlavatý (za ANO) ze Dvora Králové nad Labem se do Senátu nevrátí. Po krátkém mandátu ve sněmovně, díky kterému mu zanikl ten senátní, se pokoušel vrátit. To se mu ale nepovedlo. Po sečtení všech volebních okrsků v těchto doplňovacích volbách vyhrál s necelými 67 procenty starosta Vrchlabí Jan Sobotka (za STAN).

Druhý Jiří Hlavatý ve druhém kole získal prozatím jen 33 % hlasů. Jeho protikandidáta Jana Sobotku podporovalo ve volbách hned několik stran – konkrétně TOP 09, ODS, STAN a KDU-ČSL. Oba kandidáti sledovali výsledky voleb pouze v soukromí, štáby neměli. Hlavatý uvedl, že je v zahraničí.

„Během sčítání volebních hlasů jsem byl napjatý a jsem rád, že to takhle dopadlo. Děkuji všem, kteří mě podpořili,“ řekl ČTK Jan Sobotka, který by se chtěl v Senátu věnovat tématice regionálního rozvoje a územní správě. „Mám s tím na území Krkonoš a v celém obvodu Trutnovska velké zkušenosti, proto bych se chtěl i v Senátu regionálnímu rozvoji věnovat,“ řekl Sobotka. Podle něho možná právě Hlavatého vyjádření po zvolení do Sněmovny mohla rozhodnout o výsledku senátních voleb. „Domnívám se, že o výsledku rozhodlo to, jak pan Hlavatý jaksi dost nešikovně prezentoval zánik svého mandátu,“ míní Sobotka.

Hlavatý se dozvěděl výsledek voleb na veletrhu v německém Hannoveru. „Do politiky podnikatelé nepatří, tak to asi voliči cítí. V tuto chvíli budoucnost v politice nevidím… Panu Sobotkovi jsem pogratuloval, držím mu palce, protože je to slušný a seriozní člověk. Může vyhrát jen jeden, život jde dál,“ řekl ČTK Hlavatý.

Doplňovací volby se konaly kvůli Hlavatému, který byl v říjnu díky preferenčním hlasům zvolen do Sněmovny, a mandát senátora mu proto automaticky zanikl. Hlavatý pak oznámil, že o křeslo senátora bude usilovat znovu a poslaneckého mandátu se vzdal.

Volební lístky s prezidentským i senátním kandidátem voliči na Trutnovsku odevzdávali do volební urny v jedné obálce. Jedna obálka pro více druhů voleb se používala vůbec poprvé v historii. Český statistický úřad (ČSÚ) v této souvislosti upozornil na možné komplikace. Někteří představitelé obcí na Trutnovsku před druhým kolem dokonce mluvili o riziku podvodů s hlasovacími lístky. Oslovení volební komisaři ale žádné problémy v tomto směru nezaznamenali.

Sobotka jako vítěz prvního kola získal 33,5 procenta hlasů. Majitel největší české textilky Juta Jiří Hlavatý obdržel 25,2 procenta. V prvním kole lidé vybírali z devíti kandidátů. Vítěz doplňujících senátních voleb na Trutnovsku bude senátorem jen dva roky a devět měsíců.

Čtěte také: ON-LINE: Sečteno osmdesát procent. Vede Zeman s 41%, druhý Drahoš má 25%

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.