Velký krok pro rozvoj Prahy. Důležitý metropolitní plán je hotový

(Ne)stavění v Praze

Velký krok pro rozvoj Prahy. Důležitý metropolitní plán je hotovýnové
Tým, který Metropolitní plán připravoval, spolu s primátorkou Adrianou Krnáčovou. Foto:

FOTO: Echo24

1
Domov

Tereza Vilímová

Návrh důležitého dokumentu, který bude určovat tvář Prahy na další desítky let, je konečně hotový. Institut plánování a rozvoje (IPR), kde plán vznikal, ho v pondělí oficiálně představil spolu se zástupci města. Nyní plán čeká veřejné projednávání a vyjádřit se k němu budou moci občané. Přípravu plánu provázela řada problémů – například nelogické odvolání ředitele IPR Petra Hlaváčka a snaha o odstavení jeho hlavního autora architekta Romana Kouckého.

„Je to bez nadsázky nejdůležitější strategický dokument, který město má a bude projednávat,“ uvedla primátorka města Adriana Krnáčová. Podle plánu by se totiž mělo stavět v následujících deseti až patnácti letech po schválení plánu. K tomu by mělo dojít do roku 2022 a platit by měl od roku následujícího.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

IPR chystá na příští tři měsíce řadu informačních aktivit, během nichž bude plán představovat občanům. V Centru architektury a městského plánování (CAMP) bude až do konce července výstava, kde si každý bude moci návrh plánu prohlížet a doptávat se přítomných odborníků. Od 27. června pak budou moci lidé posílat k návrhu své připomínky. Budou na to mít ale pouze 30 dnů.

Spory během přípravy

Kolem nového územního plánu v minulosti panovaly spory, kvůli kterým skončil v čele IPR Petr Hlaváček a dočasně také hlavní autor plánu architekt Roman Koucký se svým týmem. Náměstkyně Petra Kolínská měla totiž jiné představy o tom, jak by plán měl vypadat. Zatímco Koucký prosazuje nedirektivní svobodné plánování, podle Kolínské by mělo mít město tím více regulací, čím je ve výstavbě aktivnější.

Město chtělo nejdříve plán dát dopracovat někomu jinému, což bylo ale technicky nemožné a způsobilo by zásadní zpoždění. Nakonec se tedy Koucký se svým týmem na IPR vrátil. I poté ale nebyl průběh hladký. Velká diskuze se vedla nad tzv. Zásadami územního rozvoje (ZUR), což je dokument, který je nadřazený všem územním plánů.

Podle autorů Metropolitního plánu jsou zastaralé a měly by být brzy aktualizovány. Proto připravili dvě varianty plánu. Varianta A počítá s aktualizací ZÚR a reaguje na aktuální tendence v rozvoji města. Varianta B s žádnou změnou nepočítá a podle IPR je horší. Magistrát ale pustil dál jen druhou variantu.

Kolínská vysvětlila to, že nebyl nadřazený dokument aktualizován, dvěma důvody. „První je procesní. Sice zákon umožňuje paralelně zpracovávat územní plán a Zásady územního rozvoje, ale nemáte tam bod, o který se opřít, a podle mě je to velká komplikace. Když nadřazená dokumentace je tekutá a chybí opora pro projednávání Metropolitního plánu,“ řekl náměstkyně.

Druhá věc je podle ní obsahová, protože navrhované změny v ZÚR považuje za problematické. „Zdálo se mi, že aktualizace směřuje k tomu, že by z něj byly důležité věci odebrány,“ dodala Kolínská.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Pražané doplácejí na tragickou bytovou výstavbu. Loni přišli o 21 miliard

IPR? Prostě ho rozložíme

Praha zveřejnila Metropolitní plán. Proč magistrát neukázal i variantu A?

Autor Metropolitního plánu: Stropnický chce destrukci, Praha jde ke dnu