Američané volí Kongres. Zájem je velký, voliči čekají i ve frontách

Volby v USA

Američané volí Kongres. Zájem je velký, voliči čekají i ve frontáchAKTUALIZOVÁNO
Kongres USA Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Velký zájem provází úterní volby do Kongresu Spojených států. Lidé, kteří chtějí odevzdat svůj hlas, čekají v dlouhých řadách před volebními místnostmi, hlášeny jsou ale i problémy s elektronickými hlasovacími zařízeními. První celoamerické volby od nástupu Donalda Trumpa do funkce amerického prezidenta jsou považovány za test jeho obliby v polovině čtyřletého mandátu.

Vedle nového složení celé 435členné Sněmovny reprezentantů a třetiny stočlenného Senátu vybírají Američané také guvernéry ve 36 státech a 3 teritoriích, starostu Washingtonu či nové zástupce ve státních zákonodárných sborech, kterých bude více než 6 tisíc.

Zatímco republikáni zvolili za ústřední téma své kampaně migraci, demokraté se soustředili na sociální otázky a zdravotnictví. Podle federálních statistiků se o volené posty uchází rekordní počet žen, a to jak na centrální úrovni, tak i v jednotlivých státech. Voliče v řadě států čeká i série referend, například o legalizaci marihuany či daňových otázkách.

Největší pozornost je ale upřena na Kongres, nad kterým teď mají kontrolu republikáni. Pokud převahu ve Sněmovně reprezentantů skutečně ztratí, bude to pro Trumpovu administrativu opírající se o Kongres velká komplikace. Demokraté se totiž netají tím, že kontroverzního prezidenta chtějí blokovat. Trump tak bude nucen k vyjednávání s demokraty a k vládě prostřednictvím exekutivních nařízení, tedy dekretů.

O těchto volbách se v USA hovoří jako o pravděpodobně nejdůležitějších za poslední roky. „Zítřejší volby by mohly být těmi nejdůležitějšími v našich životech,“ napsal na svém twitterovém účtu bývalý americký prezident zvolený za demokraty Barack Obama. Podobně hovoří i jeho kolegové z demokratické strany senátor Cory Booker či kandidát na guvernéra Texasu Mike Collier.

Jedním z nejbedlivěji sledovaných soubojů současných voleb je klání o post georgijského guvernéra: uchází se o něj demokratka Stacey Abramsová, která by v případě zvolení byla první černošskou ženou v guvernérském úřadu, a současný republikánský guvernér Brian Kemp.

Ovládnutí Kongresu demokraty by nejen zvýšilo opoziční tlak na Trumpa, ale demokratům by to poskytlo i možnost zahájit vůči prezidentově administrativě vyšetřování. To by mohlo vést až k impeachmentu, tedy ústavní žalobě vedoucí k Trumpovu odvolání.

První volební místnosti se uzavřou ve státě Kentucky o půlnoci SEČ. Největší objem předběžných výsledků se ale očekává ve středu mezi 1:00 a 3:00 SEČ, a pak kolem 5:00 SEČ, kdy přijdou první odhady z Kalifornie. Hlasování ukončí Aljaška o dvě hodiny později.

O volby je velký zájem, tvoří se i fronty

Lidé, kteří chtějí odevzdat svůj hlas, čekají v dlouhých řadách před volebními místnostmi, hlášeny jsou i problémy s hlasovacími zařízeními. Ve frontách musejí voliči čekat třeba ve městě Decatur v Georgii. Podle televize CNN je to způsobeno i závadami hlasovacích přístrojů – při ověřování identity voličů přístroje například hlásí, že člověk už hlasoval.

Na jiném místě si čekající lidé odskočili do supermarketu pro vodu, džus a sušenky. „Voliči jsou dost rozčilení a mají pocit, že nikdo tuto situaci pořádně neřeší,“ popsala atmosféru u jedné z volebních místností v Georgii jistá žena. Lidé prý sice dostali provizorní hlasovací lístky, ale příliš je nechtějí používat, a tak čekají, až přístroje budou fungovat.

Ve Washingtonu se před volebními místnosti táhly dlouhé zástupy, i když ve městě pršelo. V některých amerických městech jezdí veřejná doprava zadarmo a někteří provozovatelé taxislužeb nabízejí slevy na jízdu k volební místnosti Oproti volbám před čtyřmi lety výrazně vzrostl počet lidí, kteří využili možnosti hlasovat předčasně. Podle amerického ministerstva vnitřní bezpečnosti zatím nic nenasvědčuje tomu, že by průběh voleb ohrožovaly kybernetické útoky.

Brzy po volbách se také očekává, že výsledek své práce předloží zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, který rozplétá kauzu ruského vlivu na prezidentské volby a který se zaměřil na Trumpův štáb. Trump spolupráci s Rusy důrazně popírá.

Ministerstvo vnitřní bezpečnosti ve své zprávě o zajištění voleb oznámilo, že nezaznamenaly žádný pokus Ruska ani jiného státu o kybernetický útok proti americkým volebním systémům a letošní volby označilo za „nejbezpečnější“ v dějinách USA. Devadesát procent volební infrastruktury je zajištěno speciálními senzory, které upozorňují na jakýkoli podezřelý internetový provoz. Ve volebních okrscích bude hlasování sledovat 6500 pozorovatelů, které delegovaly americké nevládní organizace. Ve srovnání s prezidentskými volbami v roce 2016 je to dvojnásobný počet.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Američany čeká boj o Kongres, Trump burcuje voliče migrací

Voliči v USA jako loutky Facebooku, cílem ti nejovlivnitelnější. Vše provází pečlivý výzkum

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články