Příteli můj! Dokud mne nepřátelé haní, neměj o mě strach, říká vracející se Langer

staronová ODS

Příteli můj! Dokud mne nepřátelé haní, neměj o mě strach, říká vracející se LangerNOVÉ
Ivan Langer Foto:

Foto: Jan Zatorský

1
Domov
Vojtěch Šeliga
Sdílet:

Ivan Langer vzbuzoval za svého působení v politice velké emoce. Jeho politická kariéra vyvrcholila v roce 2010, kdy byl voliči vykroužkován z čelní pozice kandidátky a nedostal se do sněmovny. Po letech se vrací alespoň do vedení krajské organizace ODS v Olomouckém kraji. Langerův návrat vyvolal u části veřejnosti negativní ohlasy. „Jsou lidé, kteří mě znají a jsou lidé, kteří toho o mně hodně slyšeli,“ brání se někdejší ministr vnitra otázce serveru Echo24. Langer se sice dle svých slov nechystá zpět do veřejných funkcí, ale rád by rozčeřil vodu ve straně, která by podle něj měla znovu více vzbuzovat v lidech emoce.

Váš návrat do vedení olomoucké ODS vzbudil u velké části veřejnosti ne příliš pozitivní reakce. Jak je vnímáte?

Asi bych začal otázkou - co je pro politickou stranu lepší? Zda to, když ji vedou politici, kteří nevzbuzují emoce a nudí, nebo ti kteří emoce vzbuzují a nenudí. Také jsem si zvykl, že žiji dva životy – jeden virtuální a jeden reálný. Jsou lidé, kteří mě znají a jsou lidé, kteří toho o mně hodně slyšeli.

V politice je také potřeba znát své voliče a odlišit ty, kteří říkají své negativní názory s tím, že vás apriori nemají rádi, nikdy vás nevolili a volit nikdy ani nebudou, od těch, kteří do této skupiny nepatří. V tom je kouzlo politiky – znát své voliče. Jeden z mých posledních příspěvků na Facebooku říká – Příteli můj! Dokud mne nepřátelé haní, neměj o mě strach. Začnou-li mne chválit, přispěchej mi na pomoc!

Jaká byla Vaše motivace k návratu?

Své ambice jsem vysvětlil členům místního, oblastního i regionálního sdružení. Jsem rád, že jsem dostal důvěru a věřím, že mé praktické, životní a profesní zkušenosti z fungování politické strany ve vládě i v opozici a s vedením kampaní, mohou být užitečné. Mou ambicí je se jako jeden z členů regionální rady podílet na fungování ODS v olomouckém regionu a její přípravě na krajské a parlamentní volby. Explicitně jsem řekl, že s touto funkcí nespojuji žádnou ambici na jakoukoliv veřejnou funkci.

Jak hodnotíte současné vedení a směřování ODS?

Jedná z mých motivací, kterou mám, je přinejmenším trochu rozčeřit vodu. Je otázka, nakolik ji budu moct realizovat. Občanská demokratická strana má po pěti letech v opozici na víc, než je 12-13 %. ODS byla vždy od svého vzniku otloukánkem a ve svých genech má zakotveno, že je považována za rušivý element pro všechny, kteří si představují politiku ne jako svobodnou soutěž politických stran. A kteří si nepřáli nikdy jasně vyprofilovanou konzervativně liberální stranu.

Ještě bych přidal jednu myšlenku. I malý, tlustý, plešatý kluk může mít vysokou, štíhlou a krásnou holku, když nenudí a voní. O tom to je. Jestli by ODS podle mě něco potřebovala, tak je to schopnost probouzet emoce v lidech, aby je dokázala zaujmout a k sobě přitáhnout. V politice jsou tři varianty existence. Buď vás lidé milují, nebo vás lidé nenávidí, anebo nikoho nezajímáte. A pokud nikoho nezajímáte, tak v politice nemáte co dělat.

Čtěte také: Kde vzít na štědrou sociální politiku? ČSSD navrhuje daň na banky

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články