1 Blízký východ

Izraelská armáda zatkla kvůli násilí přes 30 Palestinců, včetně šéfa Hamásu

NOVÉ

Témata: , , ,

Izraelská armáda pozatýkala v noci na středu na Západním břehu Jordánu přes tři desítky Palestinců, které viní z terorismu a podněcování k násilí. Mezi zatčenými je i šéf Hamásu na Západním břehu Hasan Júsif. S odvoláním na izraelskou armádu to napsal deník The Times of Israel.

Júsif, který patří k zakladatelům Hamásu, byl v předchozích letech zatčen už několikrát a nedávno byl propuštěn z vazby. Tento týden vyzval k protestům kvůli prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa z minulé středy o uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele. S tím Palestinci nesouhlasí, neboť počítají minimálně s východním Jeruzalémem jako hlavním městem svého budoucího státu.

Trump svým výrokem vystupňoval napětí v oblasti a popudil muslimský svět. Za ohrožení bezpečnosti v regionu ho kritizovala také řada západních zemí i Evropská unie. Palestinské hnutí Hamás vyhlásilo kvůli tomu už minulý týden další intifádu – povstání proti Izraeli.

V posledních dnech se kromě protestů i násilných střetů na palestinských územích zintenzivnilo také ostřelování mezi palestinským Pásmem Gazy a Izraelem.

Podle deníku The Times of Israel zničila v neděli izraelská armáda tunel, který vybudovali příslušníci Hamásu a který z Pásma Gazy vedl několik stovek metrů na izraelské území.

Čtěte také: „Mešita Al-Aksá je v ohrožení“. Výzvu k intifádě podpořil libanonský Hizballáh

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.