Evropské asociaci navzdory. Lidé bojují za zachování bílých tygrů v Liberci
Boj o šelmy
- čtk,
Zpráva o pravděpodobném konci chovu bílých tygrů v liberecké zoo zvedla vlnu nevole mezi příznivci těchto populárních zvířat. Prostřednictvím petice chtějí kontrovat stanovisku Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA), která doporučuje umírňovat chovy hybridních tygrů. Zástupci petice argumentují tím, že bílí lvi jsou symbolem a součástí identity zahrady i celého města. K přerušení dalšího chovu bílých šelem v liberecké zoo se minulý týden vyslovil i tamní ředitel David Nejedlo.
Vyjádření Nejedly v rozhovoru pro MF Dnes o možném přerušení chovu bílých tygrů spojené s doporučením EAZA vyvolalo rozhořčení u části veřejnosti, která si šelmy oblíbila. V petici žádají o „zachování chovu tygra indického – bílé formy v Zoo Liberec“. Jako hlavní důvody uvádějí, že bílí tygři jsou unikátem a lákadlem pro návštěvníky. Současně je zástupci petice považují symbol tamního hokeje a součást identity města Liberec i samotné zoo. Petici již podepsalo přes 2 200 lidí.
Chov populárních zvířat zvažuje zoo již několik let. O jejich budoucnosti ale ještě definitivně rozhodnuto není, řekl minulý týden novinářům ředitel zoo David Nejedlo. „Je otevřená. Momentálně padlo rozhodnutí, že nebudeme náš pár množit ani shánět nová zvířata, protože pavilon šelem to neumožňuje,“ uvedl ředitel.
Bílý tygr není živočišným druhem ani poddruhem, ale pouze zvláštní formou tygra bengálského (indického). Bílé zbarvení je znakem částečného albinismu (nedostatku barviva), od pravých albínů je odlišují modré oči. Tato forma tygra je velmi vzácná, po celém světě jich žije v chovech několik desítek, ve volné přírodě se zřejmě nevyskytují.
V Liberci jsou bílí tygři chováni od roku 1994 a od té doby tamní zoo prošlo 22 těchto šelem. Rozmnožit se je podařilo pouze třikrát. V současnosti v liberecké zoo žije třináctiletý samec Paris a osmiletá Surya Bára.