Nové nařízení: Roušky budou od středy až na výjimky povinné i venku a v autech
NOVÁ OPATŘENÍ
Nosit roušku bude od středy povinné i venku na území obcí, pokud bude člověk blíže než dva metry k jinému. Výjimku budou mít členové jedné rodiny nebo lidé při sportování. Novou povinnost v pondělí schválila vláda, informoval ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). O případném lockdownu a dalším zpřísnění vláda podle Prymuly tento týden rozhodovat nebude, počká až, jak zafungují aktuální opatření.
„Ve všech zastavěných prostorách jsou nyní povinné roušky v případě, že se jedná o setkání v menší než dvoumetrové vzdálenost a nejde o členy jedné rodiny. Mimo zastavěné oblasti roušky požadovány nadále nejsou,“ uvedl k tomu ministr na tiskové konferenci po jednání vlády.
„Čím je chladnější počasí, tím narůstá význam roušek venku,“ dodal Prymula. Tím, že se na jaře zavedly, se podle něho snížil i výskyt jiných běžných respiračních chorob. Povinné budou také roušky v autě, pokud v něm člověk nepojede sám nebo jen se členy své rodiny.
Že se znovuzavedení nošení roušek venku zvažuje, potvrdil Prymula i hlavní hygienička Jarmila Rážová už v pátek. Prymula ale tehdy řekl, že „v těchto dnech“ se další opatření přijímat nebudou.
V domovech seniorů mají být odděleny prostory pro nemocné
V domovech seniorů by měly být vyčleněny prostory pro nemocné koronavirem, k tomu i potřebný personál, uvedl také ministr zdravotnictví Roman Prymula. Opatření by podle něj mělo zabránit šíření nemoci uvnitř zařízení. Vedle oddělení prostor a pečovatelů je podle něj třeba pravidelně sledovat zdravotní stav klientů zařízení a dodržovat hygienická opatření.
Praxi v zařízeních pro seniory podle Prymuly kontroluje speciální tým z armádního Centra biologické ochrany Těchonín. „Ne vždy jsou opatření dodržována,“ uvedl Prymula s tím, že nejčastěji se kříží prostory se zdravými a nemocnými klienty. Proto je třeba je jednoznačně oddělit, dodal.
Vláda v pondělí debatovala také o strategii testování, které plánuje. Testován bude personál sociálních zařízení i klienti, doplnil.
Podle pátečního vyjádření ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška bylo minulý týden v domovech pro seniory přes 2000 nakažených. Nákaza byla ve 115 zařízeních. V říjnu se podle něj nakazilo 9500 lidí starších 65 let a přes 4000 lidí nad 75 let. V nemocnicích končí častěji než mladší nakažení.
Prymula nevyloučil podporu škol v přírodě pro první stupeň
Prymula zároveň nevyloučil podporu konání škol v přírodě pro děti z prvního stupně základních škol, aby bylo možné pokračovat ve výuce a zároveň zamezit šíření koronaviru ve společnosti. Na rozhodnutí je ale podle něj příliš brzy, bude záležet na vývoji epidemie v nadcházejících dnech.
Prymula uvedl, že pokud by se nepodařilo zastavit tempo růstu počtu nakažených, bylo by nutné přijmout další omezení pro fungování škol nad rámec současných opatření, která mají skončit 1. listopadu. „Pak by byly školy v přírodě řešením, jak první stupeň udržet v procesu (školního vzdělávání),“ řekl ministr.
Přechod prvního stupně a zejména prvních tříd na distanční výuku vyvolal kritiku. Někteří odborníci upozorňují, že hlavně pro prvňáky není vzdělávání přes internet vhodné, protože na něj nejsou připraveni.
Podle Prymuly se ohledně podpory škol v přírodě bude rozhodovat na základě aktuálního počtu nakažených koronavirem v příštích dnech. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nechtěla předjímat rozpočtové dopady takového opatření. Nevyloučila ale podporu pro něj v případě, že by ho Prymula nakonec předložil.
Nemocnice musí nové nakažené hlásit už do hodiny
Nemocnice musí do systému koordinace péče nově hlásit nově přijatého s covidem-19 do hodiny. Dosud to musely podle nařízení ze 24. března dělat jednou denně. Nové případy hlásily nemocnice každý den do 10:00 ráno, do hodiny jen nové vážné případy a zhoršení stavu vyžadující intenzivní péči.
„Hlášení, které tady bylo, bylo limitováno dobou 24 hodin. Dnes požadujeme, aby se veškerá hlášení, která se týkají přijetí pozitivního pacienta do zdravotnického zařízení, přijetí pacienta v těžkém stavu, který vyžaduje léčbu na ventilátoru nebo ECMO, hlásila do hodiny. A podobně pokud dojde ke zhoršení stavu,“ uvedlo ministerstvo zdravotnictví na webu.
Celá populace se na koronavirus testovat nebude, řekl Prymula
Prymula nepředpokládá testování celé populace v České republice na koronavirus. Plošnějšímu schématu testování by podle něj mělo předcházet ověření spolehlivosti antigenních testů v regionech typu Karvinska a Uherskohradišťska.
Dosud ministr o testování na koronavirus mluvil jako o celoplošném. Mělo být dobrovolné a zdarma a Prymula dříve uvedl, že doufá v účast alespoň šesti milionů lidí. Používat se k němu měly takzvané antigenní testy, tedy levnější, rychlejší, ale méně přesná varianta oproti nyní využívaným testům metodou PCR. Rozšířené a plošné testování na koronavirus Prymula minulý týden v úterý jmenoval jako jeden ze tří pilířů strategie pro další boj s epidemií covidu-19.
Prymula uvedl, že plošnější testování by následovalo až po ověření toho, jestli antigenní testy dokážou zachytit dostatečný počet případů nákazy. „Až budeme mít jistotu, že záchytnost v tom modelu je taková, jakou chceme mít, tak bychom šli do plošnějšího schématu s tím, že určitě nepůjdeme do modelu, kdy bychom protestovali kompletně celou populaci,“ řekl.
O zavedení lockdownu vláda tento týden jednat nebude
O případném dalším omezení života v Česku, takzvaném lockdownu, se podle ministra zdravotnictví nebude diskutovat na vládě ani ve středu, ani tento týden. Řekl to na tiskové konferenci po jednání vlády. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) o víkendu řekl, že by se mělo rozhodovat už podle počtu testovaných koncem tohoto týdne.
„Základní opatření by měla platit minimálně 14 dnů, abychom věděli, že mají nějaký dopad. Nemyslím si, že by to bylo ve středu nebo kdykoliv tento týden,“ řekl Prymula.