1 KOMENTÁŘ

Zeman začal, jak potřeboval. Bez oponentury

Témata: , ,

Vstup do rozhodujícího týdne kampaně Miloši Zemanovi vyšel. A je asi jedno, jestli za tím byla nějaká pronikavá dopředu daná strategie, nebo jestli se to tak náhodou sešlo. Prezidentovo vystoupení na televizi Nova (těžko tomu říkat debata) bylo připraveno a provedeno tak, aby z toho hlava státu mohla získat maximální účinek. Ve zpětném ohledu tak může nějaký smysl získat i ten zmatek (nebo zdánlivý zmatek), který vyjednávání o debatách kandidátů v posledním týdnu kampaně předcházel.

Samozřejmě v něm Zeman a jeho tým vystupovali naprosto nekonzistentně. Po měsících „nekampaně“ za x milionů a avizované nechuti se s Jiřím Drahošem v debatě vůbec utkat, navrhl Miloš Zeman hned čtyři debaty, Drahoš trval na dvou, jistě nejenom proto, že by tak vysoký počet debat narušoval jeho předvolební program. Taky asi proto, aby v takové konfrontaci „na dálku“ ukázal, že si umí stát za svým, nenechá se komandovat.

Výsledkem je, že debaty se uskuteční v Zemanem požadovaném počtu, pouze ve dvou z nich se ale s prezidentem střetne jeho protikandidát. Ta Zemanova sólo vystoupení konfrontacím s Jiřím Drahošem předcházejí a prezident včera na Nově dokázal, že z nich bude umět získat maximum. A po včerejší nekonzistentnosti a nepravdách dneska neštěkne pes – v té naší postfaktické době to tak chodí. 

Jiří Drahoš a jeho tým dost možná udělali chybu, když zvolili neúčast v prvním debatním střetu. Odehrával se na nejsledovanější televizi a také byl prostě první. Proto taky měl velmi vysokou sledovanost. Na nerozhodnuté voliče v ní mohl Zeman udělat jakýsi první dojem. A ten byl v mezích možností dobrý.

Zeman do televize přišel dobře připravený, nepůsobil znaveně, možná ho oživila představa přicházejícího boje. A debata byla vedená vůči němu velmi vstřícným způsobem, Ray Koranteng v ní nebyl oponentem ani nepředstavoval nějaký korektiv, spíš hrál roli uctivého sparingpartnera. Zeman tak vystupoval v aranžmá, které mu umožňovalo rozvinout jeho přednosti a potlačovalo jeho slabší stránky.

Nepřítomnost skutečného oponenta Zemanovi přináší volnost, může nerušeně rozprávět hlasem moudrého strýce, v klidu sázet jednu větu za druhou, působit přitom rozvážně a klidně, říkat věci, které posluchači, jenž třeba o politiku nemá nějak hluboký zájem, připadají v souladu s tím mytickým „selským rozumem“.

Na Nově nebyl vystaven žádnému tlaku, který by ho nutil zpřesňovat formulace, upozorňoval na rozpory v jeho vyjádřeních a jejich nesoulad s fakty, vracel k podstatnému, nenechával ho uniknout k nicneříkajícím, ale poučeně znějícím rétorickým ornamentům.

Potenciální váhavý volič mohl být prezidentovými slovy docela uklidněn, vždyť Zeman přece řekl, že v případném druhém období bude vystupovat méně nafoukaně a sebevědomě, takže nějakých kontroverzních momentů, jaké měly špatný vliv na vnímání prezidenta i v jeho táboře, bude nepochybně míň. Řekl to přece a na Nově také nijak agresivně nepůsobil – taky k tomu nebyl ani v náznaku tlačen.

Jistě, jedno úspěšné televizní vystoupení o výsledku voleb nerozhoduje. Ale předvolební situace je velice vyrovnaná, je pravděpodobné, že výsledek voleb bude velice těsný, rozhodne o něm třeba pár hlasů z tábora nerozhodnutých. Miloš Zeman ve spolupráci s TV Nova udělali včera všechno pro to, aby ty váhající hlasy šly na prezidentovu hromádku. Citové potřeby prezidentových přesvědčených stoupenců budou jistě uspokojeny během Zemanovy dnešní debaty na TV Barrandov.

Jiří Drahoš místo televizní debaty zvolil mítink v Brně, přišli ho tam podpořit místní významní umělci, poražení kandidáti z prvního kola i další osobnosti. Nemám nejmenších pochyb o tom, že všech těch několik stovek přítomných na pódiu i pod ním si tu slavnost moc užilo a cítilo se na ní hezky. 

Z nového čísla Nakonec zvýší daně. Babišovi došly zdroje, přesto občanům dál slibuje miliardy

Echo týdne: Trump, Petříček a sníh ● Komentář: Vysoké mzdy zastavily průmysl ● Svět: Pekelný festival v Karibiku ● Recenze: Z časů, kdy to měli rádi horké

Rozpadají se nám těla i duše Neumíme lidi vracet do života, říká Pavel Kolář
Zelená školačka Kdo podnítil mezinárodní hnutí záškoláků?

/
komentátor

Žije v Praze, poprvé publikoval v Kritické příloze Revolver Revue, pracoval v Lidových novinách, české sekci BBC, časopise Týden, opět v Lidových novinách, nyní v Echo24.cz. Od roku 1990 je příležitostným DJ na pražském Rádiu 1. V roce 2010 měl premiéru film Pouta podle jeho scénáře, na podzim 2013 vyšla jeho prozaická prvotina Mondschein, jeho druhou realizovanou předlohou by se letos na podzim měl stát snímek Místa.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.