Ježíš Kristus znásilní muslimku. V Brně chtějí kontroverzní hru zakázat
Naše násilí a vaše násilí
- čtk,
Negativní reakce vyvolal v Brně plán na uvedení hry Naše násilí a vaše násilí, ve které mimo jiné Ježíš Kristus znásilní muslimskou ženu. Hra by měla být uvedena v divadle Husa na provázku v rámci festivalu Divadelní svět Brno. Část brněnských zastupitelů a občanů ji odmítá, jiná ji hájí.
Mezi lidmi, kterým se hra nelíbí, je například náměstek brněnského primátora Petr Hladík (KDU-ČSL), který se proti hře ohradil. Hladík otevřeným dopisem požádal pořadatele akce, ředitele Národního divadla Brno Martina Glasera, aby zvážil nahrazení díla. Proti hře se už v minulosti ohradil spolek Brno+ nebo hnutí Slušní lidé. Glaser reagoval, že program festivalu měnit nebude. Připomněl, že jedním z hesel akce je svoboda, diváci podle něj mohou sporné dílo buď ignorovat nebo zhlédnout.
Dílo chorvatského provokativního režiséra Olivera Frljiče naráží na problematiku Evropy a uprchlické krize, ignorance a strachu a zamýšlí se, zda lidé truchlí nad oběťmi teroristických útoků v Paříži a Bruselu stejně jako nad zemřelými v Bagdádu nebo Kábulu.
Hladík uvedl, že ctí svobodu umělecké tvorby. „Jsem přesvědčen o tom, že umění má lidi spojovat, a ne rozdělovat. Obrací se na mě celá řada lidí včetně samotných divadelníků, že plánovaná hra Naše násilí a vaše násilí v nich vzbuzuje silně negativní emoce. Například zde Ježíš znásilňuje muslimskou ženu,“ uvedl Hladík na sociálních sítích. „Tato negativní emoce se dá přirovnat snad jen k takovým pocitům, jaké by vyvolalo relativizování a zesměšňování holokaustu,“ napsal Hladík v dopise, který jako občan poslal Glaserovi.
Glaser v reakci zaslané médiím uvedl, že program festivalu sestavuje dramaturgická rada, kterou tvoří vysokoškolsky vzdělaní dramaturgové všech brněnských divadel. „O zařazení jednoho každého představení na program se vedou dlouhé diskuse. Na program festivalu se tak nedostane žádné představení, na kterém nepanuje většinová shoda,“ uvedl Glaser.
Podle něj je legitimní, že současné umění vyvolává diskusi o nejkontroverznějších otázkách současnosti. Míní, že postoje tvůrců mohou vzbudit negativní emoce, případně názorově rozdělovat společnost. „To je ovšem, podle mne, znakem demokracie. Můžeme zaujímat naprosto rozdílná stanoviska a názory, vynášet o různých skutečnostech naprosto odlišné hodnotící soudy – například co je a co není umění, co je a co není kvalitní. Součástí našeho civilizačního okruhu je však stále i ono výše uvedené právo umělecké tvorby, která ke svému vyjádření svobodně používá i obecně sdílené symboly a obrazy,“ uvedl.
Hladík v dopise zmínil, že představení je dotované z veřejného rozpočtu. „Nezamlouvá se mi, aby v rámci festivalu Divadelní svět Brno byla představena hra, která uráží víru mých spoluobčanů,“ uvedl náměstek.
Primátorův náměstek pro kulturu Matěj Hollan (Žít Brno) ČTK napsal, že kultura musí být nezávislá na názorech aktuálního politického dění a snahy o zakázání nebo stažení divadelních představení nepatří do vyspělé liberální demokracie. Město podle něj podporuje kulturu v celé její šíři.
Devátý ročník přehlídky je v plánu od 24. do 28. května. Nabídne přes 40 představení souborů z Česka, střední Evropy, Nizozemska a USA.