„Když ne vláda, my ano.“ Grafici vyrábí ochranné prostředky a dávají je lékařům a záchranářům
Výroba ochranných prostředků
Skupina lidí na Mladoboleslavsku se rozhodla na vlastní náklady vyrábět ochranné pomůcky a dodávat je záchranářům a zdravotníkům. Základem jejich pomoci jsou grafici, kteří jsou schopni v 3D tiskárnách vytvářet jednoduché ochranné štíty, které chrání nositele před okolím. K těm, kteří už dnes pomáhají šitím roušek či dobrovolnickou prací, se tak přidávají další skupiny lidí.
Skupinu organizuje Jan Sedláček, který říká, že podobné skupiny vznikly i na mezinárodní a celorepublikové úrovni. Skupina, která na Mladoboleslavsku vznikla a ve které se organizuje tisk, se jmenuje 3D tiskem proti COVID-19 Mladá Boleslav a okolí. „Důvod založit naši lokální skupinu byl ten, že ta celorepubliková je na tolik vytížena, že dodací lhůty jsou obrovské,“ uvedl pro deník Echo24 Jan Sedláček.
„Tisknou se nejrůznější pomůcky od plastových ‚roušek‘, šablon na vytváření roušek a zakladačů látkových proužků na tkaničky k šitým rouškám. Primárně teď směřujeme k tisku ochranných štítů. Štít je velmi jednoduchý, skládá se z vytištěné čelenky, štítu (fólie) a gumičky. Snažíme se výrobu co nejvíce zjednodušit, tak abychom byli schopni jich dodat co nejvíce. Rouška chrání ostatní před tím, aby je nenakazil její nositel. Štít funguje jako ochrana jeho nositele, má za úkol chránit před kapénkami, které by jej mohly infikovat,“ vysvětluje Sedláček.
‚Lidé si musí pomáhat‘
Jedním z autorů štítů je IT technik, který se zabývá i designem a 3D grafikou, Aleš Újezdský. „Masky a respirátory, do kterých lze přicvaknout filtr, tisknu jen pro rodinu a sebe. Obličej má každý specifický, proto se masky vytváří přes scan obličeje, aby seděly co nejlépe. Pro nemocnice tisknu především štíty, na které se dá nasadit fólie, která chrání například před prskáním. Nic za to nechceme, tiskneme je a rozdáváme, když není vláda schopná zajistit dost ochranných pomůcek. Lidé si musí pomáhat,” řekl deníku Echo24.
Skupina ochranné pomůcky dodává primárně složkám Integrovaného záchranného sytému a zdravotním i sociálním zařízením. Některé nemocnice už její pomoc využily. „Aktuálně máme dodáno část objednávky do Psychiatrické nemocnice Kosmonosy, Oblastní nemocnice Mladá Boleslav, Poliklinika Benátky nad Jizerou a další menší ordinace lékařů,“ uvedl Sedláček
Podobně jako v případě šití domácích roušek pro potřebné jde v případě výroby ochranných štítů o bezplatnou pomoc. „Štíty poskytujeme zcela bezplatně. Materiál na výrobu hradíme ze svého, občas nám při předání někdo přispěje, za což jsme nesmírně vděční. Z krátkodobého hlediska jsme schopni tuto výrobu udržet z vlastních zdrojů, záleží na tom, jak dlouho bude pandemie přetrvávat. Výrobní náklady na jeden štít se pohybují okolo částky 55 korun. Abychom zachovali kontinuitu výroby, rozhodli jsme se založit transparentní účet, kde nás budou moci lidé podpořit,“ dodal Sedláček.
Nedostatek ochranných pomůcek provází krizi šíření koronaviru v Česku od počátku. Jejich zásoby objednala vláda z Číny, lidé si ale začali vypomáhat sami.