1 nový ministr zahraničí

Zeman jmenuje Petříčka možná už 9. října. Poche musí odejít z Černína a nemanipulovat

, NOVÉ

Témata: , ,

Nového ministra zahraničních věcí by Česko mohlo mít už v úterý. Do funkce, která zůstává již více než tři měsíce neobsazená, by prezident Miloš Zeman měl jmenovat dosavadního náměstka Tomáše Petříčka. Mohl by tak učinit už 9. října, uvedl ve čtvrtek v TV Barrandov.

Zeman se s Petříčkem sešel ve čtvrtek odpoledne. Podle ministerského kandidáta se politici na schůzce shodli na tom, že by Česká republika měla v zahraničních otázkách vystupovat jednotně. „Samozřejmě se nemusíme ve všem shodovat, lidé mají na věci různý názor. Nicméně jsme si potvrdili, že spolu chceme vést dialog a konzultovat naši zahraniční politiku, abychom skutečně co nejlépe zastupovali zájmy našich občanů ve světě,“ řekl po jednání Petříček.

Zeman v předtočeném pořadu Týden s prezidentem uvedl, že v případě, že jednání s Petříčkem dopadne dobře, může jeho jmenování proběhnout již na začátku příštího týdne. „Pokud tento pohovor dopadne dobře, předpokládám, že pana Petříčka budu jmenovat v co nejbližším termínu, je možné, že už 9. října, než odletím do Tater,“ uvedl prezident.

Prezident dále potvrdil svůj postoj v otázce možného dalšího působení europoslance Miroslava Pocheho na ministerstvu. „V okamžiku, kdy se stanete ministrem zahraničí, pan Poche odejde z ministerstva a nebude s vámi jakkoliv manipulovat, odejde do europarlamentu, protože je europoslanec,“ přiblížil prezident své požadavky na budoucího ministra.

Prezident odmítá zapojení Pocheho do chodu ministerstva v jakékoliv podobě, nelíbí se mu ani varianta Pocheho jako neplaceného poradce ministra.„Nechci, aby poté, co jsem odmítl pana Pocheho, nastoupil na jeho místo klon pana Pocheho. Zejména potom, když si pan Poche zatloukl poslední hřebík do své rakve hlasováním v Evropském parlamentu proti Maďarsku.“ Podle Zemana však zatím Petříček v otázce dalšího působení Pocheho v Černínském paláci „trochu kličkuje“. „Žena nemůže být napůl těhotná,“ míní prezident, podle kterého „žádný ministr nemá svou funkci jistou“. 

Petříček po jednání podrobnosti o možné spolupráci s europoslancem nesdělil. „Jsem rád, že si prezident vyslechl můj názor, že ministr by si měl složit svůj sbor poradců na základě vlastního uvážení na základě odbornosti konkrétních osob,“ uvedl Tomáš Petříček. Dle Zemana je Petříček „nepopsaný list a do plastelíny se dá leccos otisknout“.

Ministerská funkce je neobsazena po celou dosavadní dobu existence Babišovy druhé vlády. Jeho vedením je dočasně pověřen předseda ČSSD Jan Hamáček, který je zároveň ministrem vnitra.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Zeman jmenuje Petříčka šéfem diplomacie nejspíš příští týden. Nad Pochem otazník

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.