2 POKUS O ODSTŘIŽENÍ?

Saudi odříznou Katar od pevniny, udělají z něj ostrov

, NOVÉ

Témata:

Saudská Arábie chce vybudovat široký vodní kanál na své 60km hranici s Katarem a odříznout ho tak od pevniny. O projektu, který by z Kataru udělal ostrovní stát, se spekulovalo už dříve, nyní však saudskoarabská média informují o konkrétních krocích, píše britský deník The Telegraph. Rijád informace o projektu zatím oficiálně nekomentoval.

Saudskoarabské království spolu s několika dalšími státy vede už přes rok proti Kataru obchodní a dopravní blokádu, kterou zdůvodňuje tím, že Katar podporuje teroristické a extremistické organizace. Mohlo by se tak jednat o další způsob, jak státu na poloostrově zkomplikovat situaci. „Katar po tomto projektu nebude nezávislým ostrovem,“ citoval list Makkah údajné experty na geopolitiku.

V soutěži o realizaci projektu údajně figuruje pět společností. Vítězný návrh stavby by měl ze soutěže vzejít do tří měsíců, dodává list Makkah, podle kterého chce Saudská Arábie postavit v nárazové zóně mezi kanálem a Katarem vojenskou základnu.

Informace o projektu se poprvé objevily v dubnu v saudskoarabské televizi Al-Arabiya, ve které zaznělo, že spolu s 60 km dlouhým a 200 m širokým kanálem vybudují kromě vojenské základny i turistický resort a úložiště jaderného odpadu, píše The Telegraph.

Embargo kvůli podpoře terorismu a vztahům s Íránem

Více než desítka zemí přerušila styky a zavedla vůči Kataru embargo 5. června 2017. Jako důvod uvedly, že Katar podporuje teroristické organizace, což Dauhá odmítá. Zemím v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií se nelíbí také to, že Katar udržuje vztahy se šíitským Íránem, který je hlavním geopolitickým rivalem Saúdské Arábie. Podle některých expertů stojí za jednou z největších krizí v Perském zálivu obava Rijádu ze ztráty dominantního postavení v oblasti.

Katar obvinění odmítá a tvrdí, že okolní státy proti němu plánují vojenskou intervenci. V oblasti obrany proto uzavřel dohody s USA, Francií, Itálií a Británií.

Země stanovily Kataru 13 požadavků, které posléze snížily na šest, ale záhy se podle agentury Bloomberg vrátily k původním 13. Jedním z nich je uzavření katarské televize Al-Džazíra, která podle Saúdské Arábie a jejích partnerů podporuje radikální islamisty. Televize obvinění odmítá s tím, že dává prostor všem stranám.

Dovoz zboží do Kataru v prvních týdnech po uvalení blokády klesl podle agentury Reuters asi o 40 procent, ale posléze se pomalu vrátit na běžnou úroveň. Bojkotovaná země si totiž našla jiné zdroje, mimo jiné Turecko, a vytvořila nové dopravní trasy, například přes Omán. Řadu výrobku, včetně potravin, začali také produkovat domácí výrobci.


Čtěte dále: Babišova vláda podpořila návrh na manželství pro homosexuály

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Populisté. Příští zastávka násilí. Debata v předvečer voleb do Evropského parlamentu

Echo týdne: Piráti, čučche a protinožci ● Komentář: Tunel není ● Esej: Spojené státy evropské? Už jsou sešněrovanější než ty americké ● Kauza: Elfové na hlídce proti ruským trollům ● Fenomén: Jak skončit Hru

Vláda zvýší lidem poplatky za banku a zdraží půjčky Dánský specialista na střední Evropu Lars Christensen
Poslední pražský bohém Ohlédnutí za neobyčejným životem Radomila Uhlíře
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.