Očekávání čísel o inflaci v lednu: může vyskočit přes 10 procent
INFLACE
Meziroční inflace v lednu výrazně stoupla a mohla se přiblížit hranici 11 procent. Vyplývá to z odhadů analytiků. Ti kvůli zdražování energií včetně obnovení plateb DPH pro domácnosti, celkové tradiční lednové změně ceníků zboží a služeb a očekávanému zdražení potravin očekávají inflaci mezi 8,6 až 10,9 procenta, v průměru tedy 9,8 procenta.
Analytici se shodují, že odhadovat lednovou inflaci, zvláště letos, je velmi obtížné. Český statistický úřad zveřejní údaje o lednové inflaci v pondělí 14. února. V prosinci byla meziroční inflace 6,6 procenta. Podle údajů ČSÚ byla meziroční inflace nad deseti procenty naposledy v červenci 1998.
„Odhad lednové inflace je tak trochu za trest, protože začátkem roku se mění v ekonomice velké množství cen a i v běžných letech je odhad poměrně obtížný. V letošním roce je o to složitější, jelikož cenové tlaky jsou velmi plošné a přecenění lednových cen může být skutečně výrazné,“ uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. Podle něj lze očekávat 30procentní meziroční růst cen elektřiny a plynu i citelné zdražení potravin. „V ekonomice ale zdraží řada dalších cen, což je v situaci tak citelných inflačních tlaků pochopitelné, a je to umocněno efektem lednových změn ceníků. Je tak velmi pravděpodobné, že se meziroční inflace dostane nad deset procent a spíše očekáváme hodnotu blízkou 11 procentům,“ dodal.
Odhadovat lednovou spotřebitelskou inflaci je i podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka vždy trochu loterie. „Firmy pro začátek nového roku pravidelně přistupují k úpravě ceníků a letošní změny cen u zboží i služeb směrem nahoru byly opravdu razantní. Od ledna navíc došlo k velmi prudkému nárůstu cen elektřiny a zemního plynu, který byl umocněn ukončením dočasně nulové DPH. A v neposlední řadě došlo k výraznému zdražení potravin,“ uvedl. Lednovou inflaci očekává na 10,2 procenta.
I analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský upozornil, že leden je obvykle spojen s rychlejším růstem cen než ostatní měsíce roku. „Ovšem v tom letošním byl cenový skok zřejmě výjimečně silný. Z největší části se o něj nepochybně zasloužil růst nákladů na bydlení v čele s prudkým zdražením elektřiny a zemního plynu. Silnější, než bývá na začátku roku obvyklé, mohlo být v rámci bydlení i navýšení cen dalších položek jako tepla, paliv či vodného a stočného. Citelně zřejmě zdražily i ceny potravin,“ uvedl. Dodal, že pravděpodobně jedinou významnější brzdou inflace bylo přechodné zlevnění pohonných hmot. Rožumberský čeká lednovou inflaci 8,6 procenta.
„V případě celého spotřebitelského koše odhadujeme meziměsíční zdražení v průměru o rekordních 4,2 procenta, což by znamenalo zrychlení meziroční míry inflace na 9,6 procenta. V nejbližších měsících pak naše prognóza ukazuje mírné překročení magické desítky,“ uvedl ekonom Komerční banky Michal Brožka. Upozornil, že nejistota kolem odhadů letošní lednové inflace je vysoká a data mohou překvapit.
„V souhrnu počítáme se zvýšením regulované složky inflace o 15 procent meziročně, což přidá 1,8 procentního bodu do celkové meziroční dynamiky. Tradiční lednové přecenění zboží a služeb bude podle dostupných informací nadprůměrné,“ uvedl analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht. Meziroční inflaci odhadl na 9,5 procenta.
Novák upozornil, že lednová inflace bude důležitá i z pohledu České národní banky a její únorové prognózy. Ta počítá v lednu s inflací 9,4 procenta. „V případě rychlejšího růstu inflace nelze vyloučit, že ČNB v březnu přistoupí ještě ke kosmetickému zvýšení úrokových sazeb o 0,25 procentního bodu,“ uvedl.