„Bastard.“ V USA poničili i památník spisovatele Cervantese. Za to, že byl Španěl
VANDALISMUS V USA
Španělské ministerstvo zahraničí začalo s iniciativou, která má zmírnit nevraživost některých lidí vůči historickému obrazu této země ve Spojených státech, kde byla v rámci protestů za rasovou rovnost v posledních týdnech poničena řada soch španělských i amerických historických osobností. Informoval o tom v úterý deník El Mundo. O víkendu například vandalové v San Francisku poničili i památník spisovatele Miguela de Cervantese, který postříkali červenou barvou a napsali na něj „bastard“, či strhli sochu misionáře Junípera Serry.
Také španělská ministryně zahraničí Arancha Gonzálezová v pondělí v rozhovoru s rozhlasem COPE uvedla, že vláda se „obezřetně“ snaží zklidnit napjatou atmosféru vůči symbolům španělské historie v USA. K vysvětlení historického obrazu Španělska by podle Gonzálezové mohlo přispět i otevření pobočky Institutu Cervantes v americkém Los Angeles. Tato kulturní organizace působí i v České republice.
Gonzálezová odsoudila i víkendové poničení památníku španělského spisovatele Cervantese a stržení sochy španělského misionáře Serry. V předchozích týdnech poničili vandalové také sochy Kryštofa Kolumba, některá americká města sochu tohoto mořeplavce raději nechala odstranit.
Rodák z italského Janova Kolumbus, který je považován za objevitele Ameriky a který plul přes Atlantik ve službách španělské koruny, je mnohými vnímán negativně proto, že po jeho „objevu“ v roce 1492 následovala evropská kolonizace nového kontinentu, při níž zemřela, zejména v důsledku nových nemocí, velká část původního obyvatelstva.
Diskuse ohledně Kolumbova odkazu a případném odstranění jeho soch se vedou i ve Španělsku. Jedna z nejslavnějších soch tohoto mořeplavce ční nad přístavem v Barceloně, jejíž starostka Ada Colauová ale nedávno znovu odmítla, aby byl tento symbol katalánské metropole odstraněn. Nicméně uvedla, že řešením by mohlo být doplnění destičky s historickými souvislostmi.
Ve Spojených státech i jinde ve světě se v posledních týdnech vzedmula vlna demonstrací proti rasové nerovnosti i volání po odstranění památníků a soch zobrazujících kontroverzní postavy historie. Některé z nich byly v posledních týdnech už odstraněny, ať už úřady či davem, nebo poškozeny. Vlnu protestů spustilo zabití černocha George Floyda v americkém Minneapolisu bělošským policistou při zatýkání 25. května.