1 Der Spiegel o archivních dokumentech

Střední Evropa nikdy nevstoupí do NATO, obelhával Západ Gorbačova

, NOVÉ

Témata: , , ,

Bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov byl při jednání se západními státníky v letech 1990 a 1991 ujišťován, že státy bývalého východního bloku nevstoupí do NATO. O zveřejněných dokumentech již server Echo24 informoval. Podle Gorbačova však v roce 1990 nebylo rozšiřování NATO na stole, píše Der Spiegel, který přinesl vyjádření zainteresovaných státníků.

Z písemných dokumentů vyplývá, že Michail Gorbačov byl ubezpečován o tom, že se členské státy Varšavské smlouvy nepohrnou hned po rozpuštění východního bloku do NATO. Toto ujištění pak mělo značně ovlivnit výsledky jednání.

„Dokumenty ukazují, že mezi lety 1990 a 1991 více státníků zvažovalo a odmítalo členství středo- a východoevropských států v NATO,“ uvádí Svetlana Savranskaya a Tom Blanton, kteří pracují v Národním bezpečnostním archivu univerzity George Washingtona ve Washingtonu D.C.

Sám Gorbačov v roce 2009 řekl německému časopisu Bild, že státy Západu mu během rozhovorů 2+4 (NSR a NDR + SSSR, USA, Francie a Británie) o sjednocení Německa slíbily, že se „Aliance nepohne na východ ani o centimetr“.

V rozhovoru pro list Rossijskaja Gazeta v roce 2014 nicméně řekl, že téma rozšiřování NATO nebylo v roce 1990 vůbec na stole, šlo tedy jen o závazek nebudování vojenských struktur na území bývalé NDR, což bylo podle něj dodrženo. „Takže neličte Gorbačova a tehdejší sovětské vedení jako naivky, které si Západ omotal kolem prstu,” prohlásil tehdy Gorbačov.

Ministr obrany vlády George Bushe staršího Dick Cheney v roce 1990 podle Spiegelu žádal, aby dveře k expanzi NATO na východ zůstaly nadále otevřené. Jeho náměstek Paul Wolfowitz zase povzbuzoval české politiky, aby nedali Rusům žádné záruky, že nevstoupí do NATO.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Tehdejší generální tajemník NATO Manfred Wörner však ujišťoval ruskou delegaci, že Rada NATO včetně jeho osoby, jsou proti rozpínání. V podobném duchu mluvil i britský premiér John Major, který měl ohledně možného připojení Maďarska a Polska do NATO prohlásit: „Nic takového se nestane.“

První rozšíření NATO tak proběhlo v březnu 1999, kdy se jeho součástí stala i Česká republika. Právě rozšíření NATO dále na východ vedlo k několika komentářům ze strany ruských politiků, které odkazovaly na jednání ze začátku 90. let. „Co se stalo s ujištěními, s nimiž naši západní partneři přicházeli po rozpuštění Varšavské smlouvy? Kde jsou tyto deklarace dnes?“ ptal se například na bezpečností konferenci v Mnichově v roce 2007 ruský prezident Vladimír Putin.

Čtěte také: Odtajněné dokumenty: Podle ústních ujištění se NATO nemělo pohnout k sovětským hranicím

Z nového čísla V čem jsou čeští Piráti extremisté. Pirátská strana soupeří o postavení vyzývatele ANO

Echo týdne: Demokrat z Muslimského bratrstva ● Komentář: Horste, neměl jsi s paní chodit na led ● Fokus: Sebevědomí mileniálové, jak dlouho ještě? ● Svět: Africké století

Prezident, média a neziskovky zneužili vraždu Slovenský expremiér Robert Fico nejen o západní levici
Slovo design dnes nikoho neohromí SPECIÁL: Architektura & Design
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.