1 Problematika migrace

Mám od ČR příslib o navracení migrantů, tvrdí Merkelová. Mluvčí vlády to popřela

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Německá kancléřka Angela Merkelová získala od 14 zemí, včetně Česka, příslib dohody o urychleném navracení migrantů z Německa do toho státu Evropské unie, kde byli zaregistrováni. Informovala o tom agentura DPA, která se odvolává na kancléřčin dopis určený koaličním partnerům – vrcholným politikům Křesťanskosociální unie (CSU) a sociální demokracie.

Příslib na politické úrovni získala Merkelová podle DPA také od Polska a Maďarska, které se stejně jako Česko doposud stavěly k její migrační politice kriticky. Mezi dalšími státy německá tisková agentura uvádí Belgii, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francii, Litvu, Lotyšsko, Lucembursko, Nizozemsko, Portugalsko a Švédsko. Z Německa se nyní do zemí, kde se registrovali, vrací asi jen 15 procent žadatelů o azyl.

Mluvčí české vlády ale sobotní informaci o příslibu dohody o urychleném navracení migrantů dementovala. „My každopádně toto dementujeme, o ničem takovém se nejednalo,“ řekla mluvčí Petra Doležalová. Komentář českého premiéra má být k dispozici později odpoledne po ukončení pietního aktu na počest československých legionářů, kterého se Andrej Babiš účastní ve francouzském Darney. Český premiér Andrej Babiš ve čtvrtek před zahájením summitu EU v Bruselu řekl, že ho Merkelová o bilaterální dohodu o vracení migrantů nežádala a že by ji nepodepsal.

Dosáhnutí ujednání s Německem ohledně vracení migrantů popřela i maďarská vláda. „Žádného takového ujednání dosaženo nebylo,“ citovala agentura Reuters mluvčího maďarské vlády Zoltána Kovácse. „Je nemožné, aby migrant vstoupil do Maďarska bez toho, že předtím vstoupí do jiné členské země EU,“ dodal s tím, že již v roce 2015 se Německo snažilo z Maďarska udělat takzvanou první zemi vstupu, nicméně „již tehdy jsme to odmítli“.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Migranti si nesmějí vybírat, v jaké zemi chtějí o azyl žádat, prohlásila Merkelová

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.