Na Hrad chce i „betonový král“, miliardář Březina
VOLBA PREZIDENTA
Do prezidentské volby vstupuje další uchazeč o úřad. Na Pražský hrad by chtěl podnikatel, zakladatel betonářské firmy Best Tomáš Březina, jemuž se přezdívá „betonový král“. Svou kandidaturu chce oznámit ve středu 13. dubna, uvedl v prohlášení, které má redakce k dispozici. Jde tak o dalšího movitého podnikatele, který se do boje o prezidentské křeslo zapojil, kandidaturu už dříve oznámil miliardář Karel Janeček.
„Je to tak, nezešílel jsem, chci se prát za lepší Česko,“ sdělil Tomáš Březina Hospodářským novinám s tím, že více přiblíží příští týden. Březina po roce 1989 založil společnost Best, která se specializuje na betonovou dlažbu a betonové prvky. V roce 2021 se ale rozhodl svou formu prodat skupině DEK miliardáře Víta Kutnara. Za svou podnikatelskou dráhu byl kupříkladu v roce 2007 oceněn v soutěži Podnikatel roku.
Čerstvému kandidátovi není politika vzdálená. Mezi lety 1996 a 1998 byl dokonce poslancem ODS, odkud přešel do nově vzniklé Unie svobody. Poté na mandát rezignoval. V roce 2013 měl kandidovat do Poslanecké sněmovny ve Středočeském kraji jako lídr krajské hnutí ANO 2011. Od toho ale ustoupil s tím, že hnutí podle něj není dostatečně pravicové. „Z hnutí ANO mě nejvíc vyhnalo to, když jsem na vlastní oči zjistil, že je to jen a pouze marketingový projekt. V pondělí pravice, ve středu socialisti,“ okomentoval stažení kandidatury.
Kandidát se nepeče, kandidát musí dozrát, míní Fiala
Vybrat společného prezidentského kandidáta koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) či všech vládních stran podle premiéra Petra Fialy (ODS) ještě potrvá. Je to záležitost několika měsíců, řekl Fiala novinářům poté, co ho dnešní kongres občanských demokratů potvrdil v čele strany.
Fiala na dotaz, zda se na kongresu v kuloárech „upeče“ prezidentský kandidát, řekl, že kandidát se nepeče. „Kandidát musí dozrát. Ještě není léto, tak ještě nikdo nedozrává. Ještě chvilku počkejme, pak určitě s dobrým kandidátem vystoupíme,“ řekl.
Lídři dalších vládních stran při příchodu na jednání připouštěli, že o společném kandidátovi debatují, jak se jejich uskupení zavázala v koaliční dohodě. „Bylo by zodpovědné, abychom se minimálně na vládní úrovni bavili, kdo by měl dostat naši podporu,“ řekl šéf STAN Vít Rakušan. Podle předsedy lidovců Mariana Jurečky hledání kandidáta zbrzdilo dění na Ukrajině po ruské vojenské invazi.
Vytížení vládních špiček situací na Ukrajině brzdí postup při výběru kandidáta i podle Fialy. „Není čas se o tom bavit, hledat tu správnou osobnost,“ připustil. Kandidát se musí vybrat pečlivě i vzhledem k obvykle vyšší účasti u prezidentských voleb, doplnil. Musí totiž obstát i proti soupeřům, kteří využijí populistické postupy, míní.
Nový prezident by měl podle Fialy být osobností, na kterou se mohou občané spolehnout. „Který bude respektovat Ústavu, bude přesvědčen o tom, že máme být pevnou součástí Západu a bude nás důstojně reprezentovat,“ řekl. Výběr je podle něj otázka několika dalších měsíců.
Podle březnového modelu agentury Median by měl v prezidentských volbách šéf ANO Andrej Babiš podporu 26 procent voličů a armádní generál ve výslužbě Petr Pavel 16 procent. Volební potenciál, tedy zisk v případě podpory ode všech, kdo zvažují jejich volbu, mají Babiš i Pavel kolem 30 procent. Ve volebním modelu po nich následují senátoři Miroslava Němcová (ODS) s osmi procenty a Pavel Fischer se sedmi procenty. Hlas chce odevzdat 62 procent lidí, dalších 17 procent účast zvažuje. Polovina voličů není rozhodnutá, komu by dali hlas.