Cyril s Metodějem jsou naši, protestují Bulhaři po tweetu ruské ambasády
SPOR O CYRILA A METODĚJE
Bulharsko si stěžuje na pondělní gratulaci ruského velvyslanectví ve Skopje ke dni sv. Cyrila a Metoděje, podle níž oba věrozvěsti pocházejí z „makedonské země“. Sofie trvá na jejich bulharském původu. Spory Bulharska se Severní Makedonií v oblasti kultury, identity a společných dějin přiměly Sofii zablokovat zahájení přístupových rozhovorů Skopje s Evropskou unií.
„Dnes je v Rusku slavný den – den slovanské písemnosti, která k nám přišla z makedonské země,“ citovalo na twitteru ruské velvyslanectví dřívější výrok prezidenta Vladimira Putina a blahopřálo „bratrskému makedonskému lidu ke Dni svatých Cyrila a Metoděje, který je oslavován jako státní svátek.“ Ambasáda v doprovodném tweetu dodal, že „není možné docenit význam světců Cyrila a Metoděje pro rozvoj slovanských jazyků, ruštiny i makedonštiny.“
Му го честитаме на братскиот македонски народ Денот на светите Кирил и Методиј, кој се слави како државен празник.
— Посольство России МК (@Russian_Emb_MKD) May 24, 2021
📃📚"Денеска во Русија е свечен ден – Денот на словенската писменост, а писменоста дојде кај нас токму од македонската земја" - Владимир Путин pic.twitter.com/hUqwYtMORz
Bulharsko chce, aby Severní Makedonie formálně uznala, že makedonský jazyk má bulharské kořeny. Státní svátek 24. května, který se původně jmenoval Den slovanské abecedy, loni přejmenovalo na Den bulharské abecedy. Zpochybňování kulturních nároků Bulharska v Severní Makedonii ze strany některých severomakedonských představitelů loni přimělo Sofii k zablokování přístupových rozhovorů. Skopje tvrdí, že makedonská identita ani jazyk nemohou být předmětem diskuse.
Řada diplomatů Evropské unie se v posledních týdnech snaží zprostředkovat dialog mezi Sofií a Skopje a dovést obě země ke kompromisu, který Severní Makedonii umožní začít přístupové rozhovory v původně plánovaném červnovém termínu.
Bulharský prezident Rumen Radev v pondělí oznámil, že ve středu poletí spolu se svým severomakedonským protějškem Stevo Pendarovským do Říma, kde hodlají položit věnce k Cyrilovu hrobu. Tam světec roku 896 zemřel. Média společnou cestu vykládají jako snahu o zlepšení vztahů obou zemí a demonstraci vzájemné důvěry a přátelství.
Ruská gratulace se zmínkou o „makedonské písemnosti“ vyvolala v Bulharsku kritiku. Poslankyně za donedávna vládní stranu GERB Desislava Atanasovová vyzvala prezidenta Radeva, aby na ni „okamžitě reagoval“.
Podle serveru Faktor.bg má ruské prohlášení za cíl „přilít olej do ohně“ a „postavit Severní Makedonii proti Bulharsku“. Připomíná, že Putinův výrok zazněl v roce 2017 při návštěvě tehdejšího severomakedonského prezidenta Ďorge Ivanova v Kremlu a v Bulharsku spustil vlnu nesouhlasných reakcí.
Vysílání Rádia Svobodná Evropa/Rádio Svoboda si všímá, že ruské velvyslanectví v Sofii poslalo v pondělí Bulharům zcela odlišnou zdravici – za písmo v ní Rusko děkuje přímo bulharskému státu.