1 Panovačná starostka

VIDEO: Zastupitelé neustáli starostku-dominu. Většina z nich rezignovala

, , UVNITŘ VIDEO

Témata: ,

Čtyři z pěti zastupitelů slovenské obce Fekišovce, která se proslavila díky videozáznamu s panovačným chováním starostky Miroslavy Fedorové na zasedání zastupitelstva, rezignovali na své funkce. Oznámili to v prohlášení, které zveřejnil portál televize Markíza.

„Paní starostka s námi o vzniklé situaci nekomunikovala. Výrazně se zvýšilo napětí v obci. Pro uklidnění situace a s ohledem na další fungování obce jsme se rozhodli uvolnit své posty,“ přečetla společné prohlášení jedna ze zastupitelek, která rovněž složila mandát.

Podle sestřihu videozáznamu z ustavujícího zasedání zastupitelstva malé vesnice na východním Slovensku po loňských komunálních volbách Fedorová pětici zvolených zástupců peskovala jako nezvedené žáky. Zastupitelé například museli zpívat slovenskou hymnu. Po první sloce vyšlo najevo, že na druhou už si nevzpomínají, za což je starostka pokárala, i když text sama popletla. Kritice starostky čelili zastupitelé i při skládání slibu či za to, že dopředu nepotvrdili účast na zasedání.

Průběh zmiňované schůze zastupitelstva prověří prokuratura. Podle médií starostka například nedala hlasovat o programu zasedání, ztratila tedy právo ho dále vést. Nevládní organizace Transparency International Slovensko zase upozornila, že starosta není nadřazen ostatním členům zastupitelstva.

Samotná nahrávka ze zastupitelstva se stala hitem internetu, vidělo ji na 1,5 milionu lidí. 

Z Fekišovců je hit

Video mělo ovšem kromě kritiky ještě další efekt. Z doposud neznámé, malé vesničky s několika sty obyvatel se ze dne na den stal hit. Do Fekišovců proudí davy lidí, podle slovenských médií se tam v sobotu dokonce vytvořila kolona aut. Mezi návštěvníky se objevil i slovenský poslanec Lubomír Galko, který umístil fotografie z vesnice na svůj Facebook.

Nebývalého zájmu slovenských občanů si všiml i jeden z oficiálních dopravců. Ten začal připravovat novou zájezdovou linku do obce. „V případě reálného zájmu autobus do Fekišovců skutečně pojede. Všechno máme připravené a hned, jak budeme znát termín dalšího (zasedání) zastupitelstva, dáme jízdenky do prodeje,“ řekla mluvčí dopravce Eva Vozárová.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Týdeník Echo přináší nejdůležitější společenské události doma i ve světě, jedinečné komentáře, exkluzivní analýzy a rozhovory od uznávaných osobností. Je pro nás důležitý film, literatura, architektura, výtvarné umění a samozřejmě i historie.

Digitální Týdeník Echo + komentáře Echo24.cz

od 199 Kč

Získejte plnou verzi jedinečných komentářů, esejí, exkluzivní analýzy a rozhovory s inspirativními osobnostmi a další klíčové texty Echo24.cz

Více info
, ,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.