1 Panovačná starostka

VIDEO: Zastupitelé neustáli starostku-dominu. Většina z nich rezignovala

, , UVNITŘ VIDEO

Témata: ,

Čtyři z pěti zastupitelů slovenské obce Fekišovce, která se proslavila díky videozáznamu s panovačným chováním starostky Miroslavy Fedorové na zasedání zastupitelstva, rezignovali na své funkce. Oznámili to v prohlášení, které zveřejnil portál televize Markíza.

„Paní starostka s námi o vzniklé situaci nekomunikovala. Výrazně se zvýšilo napětí v obci. Pro uklidnění situace a s ohledem na další fungování obce jsme se rozhodli uvolnit své posty,“ přečetla společné prohlášení jedna ze zastupitelek, která rovněž složila mandát.

Podle sestřihu videozáznamu z ustavujícího zasedání zastupitelstva malé vesnice na východním Slovensku po loňských komunálních volbách Fedorová pětici zvolených zástupců peskovala jako nezvedené žáky. Zastupitelé například museli zpívat slovenskou hymnu. Po první sloce vyšlo najevo, že na druhou už si nevzpomínají, za což je starostka pokárala, i když text sama popletla. Kritice starostky čelili zastupitelé i při skládání slibu či za to, že dopředu nepotvrdili účast na zasedání.

Průběh zmiňované schůze zastupitelstva prověří prokuratura. Podle médií starostka například nedala hlasovat o programu zasedání, ztratila tedy právo ho dále vést. Nevládní organizace Transparency International Slovensko zase upozornila, že starosta není nadřazen ostatním členům zastupitelstva.

Samotná nahrávka ze zastupitelstva se stala hitem internetu, vidělo ji na 1,5 milionu lidí. 

Z Fekišovců je hit

Video mělo ovšem kromě kritiky ještě další efekt. Z doposud neznámé, malé vesničky s několika sty obyvatel se ze dne na den stal hit. Do Fekišovců proudí davy lidí, podle slovenských médií se tam v sobotu dokonce vytvořila kolona aut. Mezi návštěvníky se objevil i slovenský poslanec Lubomír Galko, který umístil fotografie z vesnice na svůj Facebook.

Nebývalého zájmu slovenských občanů si všiml i jeden z oficiálních dopravců. Ten začal připravovat novou zájezdovou linku do obce. „V případě reálného zájmu autobus do Fekišovců skutečně pojede. Všechno máme připravené a hned, jak budeme znát termín dalšího (zasedání) zastupitelstva, dáme jízdenky do prodeje,“ řekla mluvčí dopravce Eva Vozárová.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info
, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.