1 Platil falešnými eury

„Jako ve filmu.“ Policie na pražském letišti vyvedla ukrajinského poslance přímo z letadla

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Cizinecká policie na pražském letišti zadržela ukrajinského poslance Andrije Lozového, když se pokoušel platit falešnými eury, oznámila v úterý kyjevská média. Devětadvacetiletý Ukrajinec, místopředseda opoziční Radikální strany, byl zadržen před odletem do Kyjeva. Policisté ho vyvedli z letadla a zahájili úkony trestního řízení, řekla v úterý mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Státní zástupce rozhodl o propuštění zadrženého, muž není v pozici podezřelého, uvedl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Muž se v jedné z prodejen na Terminálu 1 pražského letiště v pondělí kolem 14:00 snažil zaplatit bankovkou v nominální hodnotě 200 eur, řekla Rendlová. Když prodavačka vyjádřila pochybnosti o pravosti bankovky, muž z obchodu odešel. Prodavačka informovala policii, která muže zastihla v letadle.

„Osobu jsme vyváděli z letadla, zajistili jsme ho, byl vyslechnut. Uvedl, že nevěděl o tom, že bankovky nejsou pravé,“ řekla Rendlová. Cizinecká policie podle ní muže předala pražské policii a případ postoupila pražské hospodářské kriminální policii.

Hulan potvrdil, že zadrženého pražská policie převzala. „Na základě konkrétních zjištění v rámci prošetřování a z pokynu státního zástupce byl dotyčný následně ze zadržení propuštěn,“ řekl mluvčí. Věc policie prošetřuje pro podezření z trestného činu padělání a pozměnění peněz vůči neznámému pachateli. „Dotyčný není v pozici podezřelého,“ doplnil Hulan.

Incident potvrdil na své facebookové stránce šéf Radikální strany Oleh Ljaško. Falešná eura byla podle něj zjištěna, když Lozovoj na letišti v Praze kupoval dárek matce. Peníze údajně vyměnil v kyjevské směnárně pomocník Lozového. Stal se prý obětí podvodníka, který mezitím zmizel a kyjevská policie po něm pátrá.

Lozovoj na Facebooku napsal, že česká policie ho vyvedla z letounu „jako ve filmu“ a přepravila na nejbližší služebnu. Po vysvětlení, které policistům podal, se údajně ukázalo, že se ničeho nedopustil, v kauze je veden jako poškozený.

Lozovoj na facebooku za propuštění poděkoval ukrajinskému ministru zahraničí Pavlu Klimkinovi a velvyslanci v Praze Jevhenu Perebyjnisovi. Podrobnosti o jejich případné intervenci poslanec neuvádí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Putin varoval Ukrajinu před osudem ‚zločinné‘ Gruzie. Nemá jít ve stopách Saakašviliho

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.