1 Nový zákon

Írán vrací údery. Teheránský parlament označil armádu USA za teroristickou

, NOVÉ

Témata: , ,

Íránský parlament schválil zákon, který označuje armádu Spojených států za teroristickou. Informoval o tom server televize Al-Džazíra. Washington v pondělí zesílil tlak na Írán, když oznámil, že žádný stát nebude mít výjimky z amerických sankcí, pokud bude nadále kupovat íránskou ropu.

Dokument, který dnes schválili íránští zákonodárci, je přísnější než ten z minulého týdne, který označoval za teroristické pouze americké vojáky na Blízkém východě. Írán tak učinil v reakci na dubnové rozhodnutí Spojených států zapsat íránské revoluční gardy na seznam teroristických organizací. Novela nicméně podle Al-Džazíry v praxi reálný dopad na americké vojáky mít nebude.

Americký prezident Donald Trump loni na podzim proti Íránu znovu zavedl sankce, a to včetně energetického sektoru. Předtím oznámil, že Spojené státy odstupují od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015, v níž se Írán zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení s ním spojených sankcí. Trump nicméně dohodu, kterou podepsal jeho předchůdce Barack Obama, dlouhodobě kritizoval s tím, že se nevztahuje na íránský balistický program.

Rozhodnutí Washingtonu zapsat íránské revoluční gardy na seznam teroristických organizací bylo dalším posílením sankcí proti tomuto polovojenskému útvaru. Podle amerických zákonů je teď totiž trestným činem poskytovat revolučním gardám materiální podporu.

Trump v pondělí oznámil, že americké sankce na obchodování s íránskou ropou budou od května platit bez výjimky. V praxi to znamená, že Bílý dům výjímky ze sankcí neprodlouží osmi zemím, a sice Japonsku, Jižní Koreji, Turecku, Číně, Indii, Itálii, Řecku a Tchaj-wanu. Smyslem výjimek bylo těmto zemím umožnit, aby se připravily na výpadek dovozu íránské ropy, a omezit dopady na světový trh.

Čtěte také: VIDEO: Jsi válečný zločinec, řvali studenti na Kissingera. Nyní je členem „klubu vypískaných“

Praha chystá revoluci v dopravě. Plánuje zpoplatnit vjezd do centra

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.